Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Κυπελλούχος Λέσβου ο Αιολικός

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΑΤΣΙΚΗΣ 5-1 ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΕΛΙΚΟ

Σε έναν από τους πιο ωραίους τελικούς των τελευταίων χρόνων, ο Αιολικός μπροστά σε περισσότερους από 500 φιλάθλους πανηγύρισε χτες το βράδυ στο Στάδιο Μυτιλήνης την κατάκτηση του Κυπέλλου Λέσβου, επικρατώντας στο μεγάλο  τελικό του Ηρακλή Ατσικής με 5-1. Παρά το μεγάλο σκορ, ο αγώνας μέχρι το 85ο ήταν ανοικτός αφού οι Λημνιοί κατάφεραν να μείνουν μέσα στην διεκδίκηση της νίκης με το σκορ να είναι μέχρι εκείνη την στιγμή στο 2-1. Ο Αιολικός ήταν ανώτερος χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι πολύ νωρίτερα, αλλά δεν τα κατάφερε με τον Ηρακλή να παρουσιάζει πολύ καλύτερη εικόνα από αυτήν που περιμέναμε και να κερδίζει το χειροκρότημα της κερκίδας. Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο, ο Αιολικός άνοιξε το σκορ στο 18ο με τον Αθανασόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ μετά από σουτ του Σίμωση που βρήκε στο δοκάρι και να κάνει το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Σίμωσης ήταν πρωταγωνιστής και πάλι αφού έκανε την κεφαλιά, ο Μανωλακούδης προσπάθησε να διώξει και άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 26ο κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Φ. Κρίκη από τον Ζαχαρή, ωστόσο ο νεαρός τερματοφύλακας του Αιολικού έπεσε στην γωνία του και απέκρουσε το πέναλτι του Β. Κρίκη. Λίγο πριν το ημίχρονο όμως ο Φώτης Κρίκης με εξαιρετικό βολέ εκτός περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον πορτιέρο του Αιολικού μειώνοντας σε 2-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, με τον Αιολικό να είναι ωστόσο και πάλι αυτός που ήλεγχε το παιχνίδι, έχοντας δοκάρι με τον Βαγκέλι στο 50 και κλασσικές ευκαιρίες με τον Κέρι και τον Μανουσάκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ηρακλής μην έχοντας τίποτα να χάσει βγήκε με περισσότερους παίκτες στην επίθεση αφήνοντας κενά στην άμυνα και το πλήρωσε με τον Αιολικό να κάνει ένα «δαιμονισμένο» πεντάλεπτο από το 85 έως το 90 και να πετυχαίνει τρία γκολ με τους Μπακάλη, Μανουσάκη και Κέρι, μετατρέποντας σε θρίαμβο την νίκη του. Μετά το τέλος του αγώνα ο Αντιπεριφερειάρχης Στρατής Κύτελης απένειμε τα μετάλλια στους παίκτες της  Λήμνου, ενώ ο Δήμαρχος Σπύρος Γαληνός έκανε την απονομή του κυπέλλου στον αρχηγό του Αιολικού Δημοσθένη Μανουσάκη.

Αιολικός: Ζαχαρής, Σαλταμάρας, Καλαγκάνης, Καδής, Βαγκέλι(70 Κρητικός), Κριπιντήρης (12 λ.τ. Μπακάλης), Τσιλιγκίρης(60 Μανουσάκης) Μίχος, Σίμωσης, Κέρι, Αθανασόπουλος.

Ηρακλής Ατσικής: Γαλλής, Μανωλακούδης (35 Τζάτζαλος), Μαυροειδής, Κουτζούμης, Ρίππης, Τσολακούδης, Κρίκης Φ. Κρίκης Δ. Κωνσταντάρας, Κρίκης Β.(80 Γκαραλής), Τυρεβανάς (75 Κοζανίδης).