Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Νίκες και τώρα… ντέρμπι!

Σπουδαίες νίκες πέτυχαν Αετός και Όλυμπος, που αποσπάστηκαν από τις υπόλοιπες ομάδες και την επόμενη εβδομάδα θα κοντραριστούν για την πρωτιά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Αετός πέρασε από την έδρα της Αναγέννησης Γέρας με ανατροπή και σκορ 1-3, παραμένοντας πρώτος στον όμιλο. Στην Αγιάσο, ο Όλυμπος κατάφερε να επικρατήσει του Μεσότοπου με 1-0 και να φτάσει στην δεύτερη θέση. Σοκ για τον Διαγόρα, που έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια του στην Αγ. Παρασκευή, με τον Ατρόμητο να δραπετεύει με τον βαθμό της ισοπαλίας. Τέλος, στα Παράκοιλα, ο Αρίων Μήθυμνας κατάφερε να πάρει τον πρώτο του βαθμό στην δεύτερη αυτή φάση του πρωταθλήματος, ερχόμενος 2-2 με τον Ανδρονικά.

Ανατροπή και… δίκαιη νίκη

Με 1-3 επικράτησε ο Αετός στην έδρα της Αναγέννησης Γέρας, σε μία αναμέτρηση που η ομάδα από τα Λουτρά ήταν πολύ καλή και δίκαια έφτασε στην κατάκτηση του τρίποντου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την πρώτη τους καλή στιγμή να δημιουργείται μόλις στο 2΄ με σουτ του Ευαγγέλου, με τους γηπεδούχους να απαντάνε με δικιά τους χαμένη ευκαιρία από τον Τάκα.

Στη συνέχεια ακολούθησαν κάποιες καλές στιγμές για τον Αετό που δεν μετουσιώθηκαν σε κάποιο τέρμα, με τον άγραφο κανόνα του ποδοσφαίρου να επαληθεύεται από νωρίς. Συγκεκριμένα, οι Γεραγώτες κατάφεραν κόντρα στην ροή του παιχνιδιού να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Χατζηκλειδαρά, μετά από σέντρα του Βασιλόγλου, γράφοντας το 1-0.

Η ομάδα του Διονυσάτου προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, και στο 20΄ έχασε ακόμη μια καλή στιγμή με τον Κάρμα να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας της Αναγέννησης. Παρά τις ευκαιρίες που είχε στη συνέχεια η φιλοξενούμενη, δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με το 1-0 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με τον Αετό να απειλεί και την Αναγέννηση να οπισθοχωρεί για να προστατέψει την εστία της. Τελικά, με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Δρακουλή να σκοράρει με το κεφάλι.

Παίζοντας πλέον με την ψυχολογία τους στα ύψη, οι παίκτες της ομάδας των Λουτρών κατάφεραν να σκοράρουν εκ νέου μέσα στο επόμενο πεντάλεπτο, ανατρέποντας το παιχνίδι, με το γκολ του Κάρμα, μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Συβρή. Με την γηπεδούχο να μην μπορεί να αντιδράσει και τη φιλοξενούμενη να θέλει να προστατέψει το υπέρ της αποτέλεσμα, κύλησαν τα επόμενα λεπτά, με το τελικό 1-3 να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά, μετά από αντεπίθεση του Αετού, με τον Μουτζούρη να μην αστοχεί.

Έτσι, ο Αετός απέδρασε από τον Παπάδο με το «διπλό» και πλέον είναι αφεντικό στον όμιλο.

«Ήρωας» Ζαφειρίου για Όλυμπο

Ένα γκολ φάνηκε αρκετό για τον Όλυμπο απέναντι στον άκρως ανταγωνιστικό Μεσότοπο, καταφέρνοντας να επικρατήσει με 1-0 στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στο τέρμα του νεοαποκτηθέντα Λάμπη Ζαφειρίου.

Χωρίς πολλές στιγμές το πρώτο ημίχρονο, με την σημαντικότερη ευκαιρία να παρουσιάζεται για τους γηπεδούχους, με τον Πετρουζέλλη να εκτελεί απευθείας κερδισμένο φάουλ, με την μπάλα να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Μεσότοπου.

Με την συμπλήρωση δέκα λεπτών παιχνιδιού στο δεύτερο μισό, ο γηπεδούχος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Καλά εκτελεσμένο κόρνερ στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, μπέρδεμα των αμυντικών, με τον Ζαφειρίου να βρίσκεται στην κατάλληλη θέση, να εκμεταλλεύεται αυτό το λάθος και με δυνατό πλασέ από κοντινή απόσταση να νικάει τον Παπαδάτο και να σημειώνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, πρώτο του με τα χρώματα της ομάδας της Αγιάσου.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που δεν κατάφεραν, μένοντας και με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Μπράκουλα, που αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η ομάδα του Παπαλόπουλου δημιούργησε κάποιες ακόμα σημαντικές ευκαιρίες, με κυριότερες το δοκάρι του Τζιώτη και ένα σουτ του σκόρερ Ζαφειρίου. Το 1-0 δεν άλλαξε, με τον Όλυμπο να πανηγυρίζει μια μεγάλης σημασία νίκη απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα του Γιακαλή και να σκαρφαλώνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Έκανε την ζημιά

Θεαματικό το παιχνίδι που έγινε στην Αγ. Παρασκευή, με τον Διαγόρα όμως να πετάει ακόμα δυο πόντους στην έδρα του, με το τελικό 3-3 με τον Ατρόμητο να μην τον αφήνει ικανοποιημένο, μένοντας πίσω στην βαθμολογία. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Μουντανάρη κατάφερε να διαδραματίσει τον δικό της ρόλο στην οικονομία του ομίλου.

Έντονος ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν σκορ στο παιχνίδι λίγο μετά την συμπλήρωση δέκα λεπτών, με σκόρερ τον Άνταμ Σουλεϊμάνα. Ο Διαγόρας αντέδρασε και δέκα λεπτά αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τζέκα, που αποδείχτηκε αλάνθαστος από την άσπρη βούλα. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα, λίγο πριν το ημίχρονο, και πάλι με τον Τζέκα, με το 2-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Γαβαλά κατάφερε να φτάσει στο 3-1, με σκόρερ την «χρυσή» αλλαγή του προπονητή, τον Βαμβουκλή. Πριν όμως καταλαγιάσουν οι πανηγυρισμοί για τους γηπεδούχους, η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να μειώσει και πάλι με τον Άνταμ, σε 3-2. Ο Ατρόμητος έμεινε με δέκα παίκτες, με τον Αντώναρο να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας, θεωρητικά, δυσκολότερο το έργο της ισοφάρισης για την ομάδα από την Ανεμότια.

Τελικά, το γκολ της ισοφάρισης, ήρθε λίγο πριν την συμπλήρωση των 90΄ με τον Λεονταρίδη να μπαίνει στη φάση που διαδραματίστηκε μέσα στην περιοχή και με δυνατό σουτ να γράφει το 3-3. Σημαντικό αποτέλεσμα για τον Ατρόμητο, που δείχνει ότι μπορεί να εξελιχθεί σε αρμοστή του τίτλου, κακό αποτέλεσμα για τον Διαγόρα, που δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη σερί αγωνιστική.

«Πρώτος» για Αρίωνα

Τον πρώτο του βαθμό κατέκτησε στον νέο αυτό όμιλο ο Αρίων Μήθυμνας, που κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την εξαιρετικά δύσκολη έδρα του Ανδρονικά Παρακοίλων.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν δύο φορές, με τον γηπεδούχο να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές. Ο Μαρούλης άνοιξε το σκορ λίγο πριν το ημίωρο, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να βρουν απάντηση λίγα λεπτά αργότερα, με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα, με τον Νταή όμως να καταφέρνει και πάλι να απαντήσει και να ισοφαρίσει για την ομάδα του, με το αποτέλεσμα αυτό να είναι και το τελικό, παρά τις ευκαιρίες που εμφανίστηκαν και για τις δύο πλευρές, με την μοιρασιά να κρίνεται δίκαιη.