Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Νίκησε και πάει για γιορτές!

Νίκη που τον κρατάει στο κόλπο της δεύτερης θέσης πέτυχε ο Αιολικός, επικρατώντας με 1-0 της Χαλκίδας στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, κλείνοντας έτσι με θετικό πρόσημο και γλυκιά γεύση τον πρώτο γύρο του 7ου ομίλου της Γ΄ εθνικής κατηγορίας.

Σημαντικό τρίποντο κατέκτησε ο Αιολικός απέναντι στη Χαλκίδα, σε μία αναμέτρηση που και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, όντας η τελευταία του πρώτου γύρου, ώστε να κάνουν «χαρούμενες γιορτές» και να φτάσουν σε έναν απολογισμό των όσων πέτυχαν έως τώρα αλλά και να επαναπροσδιορίσουν τους στόχους τους για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Αιολικός μπήκε με θέληση και στόχο να πιέσει τον αντίπαλό του, και μόλις στο 3΄ έφτασε στην πρώτη τελική του φάση, με τον Βεζιρτζόγλου να σημαδεύει από πλεονεκτική θέση το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της Χαλκίδας. Πρώτη απειλητική στιγμή από πλευράς φιλοξενούμενων ήρθε με τη συμπλήρωση ενός τέταρτου στην αναμέτρηση, όταν ο Χαραλαμπίδης εξαπέλυσε ένα σουτ έξω από την περιοχή του Αιολικού, με τον Κουμπά να το εξουδετερώνει σε δεύτερο χρόνο.

Ο Αιολικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 22΄μετά από υπομονετική ανάπτυξη του παιχνιδιού, κατάφερε να βγάλει μια σέντρα από δεξιά με τον Τσουβαλτσίδη, με την κεφαλιά του Ποτουρίδη να μην ανησυχεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Όμως και η Χαλκίδα είχε τα ξεσπάσματά της, όπως στη φάση του 36ου λεπτού, όταν ο Σταματούκος βρήκε το χώρο για να σουτάρει, αναγκάζοντας τον Κουμπά να προχωρήσει σε μια εντυπωσιακή απόκρουση, διώχνοντας με υπερένταση σε κόρνερ. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Αιολικός πέτυχε γκολ, με τον Βεζιρτζόγλου όμως να βρίσκεται σε θέση οφσάιτ και το διαιτητή της αναμέτρησης να το ακυρώνει, με τη φάση να θεωρείται μη γενόμενη. Η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης  ανήκε και αυτή στον Αιολικό, όταν ο Τσουβαλτσίδης προσπάθησε να προλάβει στην έξοδο τον τερματοφύλακα της Χαλκίδας Ανδρούτσο, με τον τελευταίο να φτάνει πρώτος στην μπάλα και να αποσοβεί τον κίνδυνο για την ομάδα του, με το 0-0 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Αιολικός συνέχισε να πιέζει με τον ίδιο ζήλο που το έκανε και στο πρώτο, και πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε με τον Ποτουρίδη, την προσπάθεια του οποίου εξουδετέρωσε ο Ανδρούτσος.

Το γκολ τελικά ήρθε για την ομάδα του Αιολικού με τη συμπλήρωση 50 λεπτών στην αναμέτρηση. Σουτ του Τσουβαλτσίδη που προσκρούει στο δοκάρι, με τον Ποτουρίδη να παίρνει το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ να νικάει τον ήδη εξουδετερωμένο Ανδρούτσο για το 1-0.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, ο ρυθμός του παιχνιδιού άλλαξε, με τη Χαλκίδα να βγαίνει μπροστά για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, και τον Αιολικό να θέτει ως πρωταρχικό πλέον στόχο να προστατεύσει τα μετόπισθέν του. Στο 70΄ ένας «πρώην» του Αιολικού, ο Νυφαδόπουλος, έφτασε κοντά στο να πληγώσει τον Αιολικό, με τον Τσουβαλτσίδη, που ήταν εκ των κορυφαίων της αναμέτρησης, να απομακρύνει την μπάλα από το πλασέ του Νυφαδόπουλου λίγο πριν περάσει τη γραμμή της εστίας του Κουμπά.

Στο 82΄ ο Αιολικός θα μπορούσε να είχε τελειώσει το παιχνίδι πετυχαίνοντας το 2-0, όμως η μπάλα από το σουτ του Βαλλιού σταμάτησε και πάλι στο δοκάρι του Ανδρούτσου. Ο Αιολικός πλέον προσπαθούσε να προστατέψει με κάθε κόστος τα καρέ του, έχοντας οπισθοχωρήσει αισθητά στον αγωνιστικό χώρο. Στο 87΄ όλοι πάγωσαν για λίγο στο γήπεδο, όταν ο Χαραλαμπίδης σκόραρε για λογαριασμό της Χαλκίδας, με το σημαιάκι του επόπτη να είναι όμως υψωμένο και έτσι να ακυρώνεται ως οφσάιτ, με το 1-0 να παραμένει, ακόμη και μετά το πλασέ που επιχείρησε στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Μπασινάς, με την μπάλα να μην προκαλεί πρόβλημα στο σωστά τοποθετημένο Κουμπά.

Έτσι ο Αιολικός έφτασε στην κατάκτηση ενός σημαντικού τριπόντου, έχοντας μπροστά του ακόμη έναν γύρο για να διεκδικήσει ό,τι περισσότερο μπορεί στο φετινό πρωτάθλημα.

Συνθέσεις:

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Αδαμόπουλος (57′ Τιάγκο Λαρανζέιρα), Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσουβαλτσίδης, Βουτσιώτης, Ποτουρίδης (75′ Τσομπανέλλης), Βεζιρτζόγλου (88′ Παπαδόπουλος), Βουτσιώτης (92′ Σεφουλάι)

Χαλκίδα (Λύγκος): Ανδρούτσος, Δούλος, Γιαλαμίδης, Σχίζας, Μπουζούρας, Πατερίτσας, Ντάμπος (90′ Μήλιος), Νυφαδόπουλος (77′ Τόλης), Παπαδάκης, Χαραλαμπίδης (88′ Παλαιολόγος), Σταματούκος (62′ Μπασινάς)