Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Νικητής στο Πλωμάρι… Διαγόρας και Αετός

Το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής ανάμεσα στον Αιγέα και τον Αίγειρο στην Α’ Τοπική δεν ανέδειξε νικητή στο Πλωμάρι, νικητές όμως εμμέσως ήταν οι υπόλοιπες ομάδες που παλεύουν φέτος για τον τίτλο, ο Διαγόρας και ο Αετός, οι οποίοι νίκησαν και την δεύτερη αγωνιστική Κεραυνό και Όλυμπο αντίστοιχα και βρίσκονται στην κορυφή, έστω και είμαστε ακόμη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Μαζί τους και ο εντυπωσιακός Αρίων Μ. που πέτυχε και αυτός δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη και κάνει ονειρεμένο ξεκίνημα. Την πρώτη τους νίκη πέτυχαν Ατρόμητος και Αναγέννηση, όπως και ο Αχιλλέας. Αναλυτικά τα παιχνίδια:
Αιγέας – Αίγειρος 1-1

Το παιχνίδι στο κατάμεστο γήπεδο Πλωμαρίου είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι με τον Αιγέα και τον Αίγειρο να συμβιβάζονται τελικά με την ισοπαλία. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με τον Χατζηβαγιάννη στο 38ο και είχαν την ευκαιρία να κάνουν το 0-2 στο ξεκίνημα της επανάληψης όταν ο Βλαστέλλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Παπαδάτου. Ο Αιγέας πίεσε, στην συνέχεια έκλεισε στα καρέ τους φιλοξενούμενους και μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ στο 82ο με τον Αγιακάτσικα να ισοφαρίζει. Στα τελευταία λεπτά οι δυο ομάδες είχαν από μια κλασική ευκαιρία για να πάρουν τη νίκη με τους Αγιακάτσικα και Αλαγιάννη. Πολύ καλή η διαιτησία Κουλουδή.

Αετός – Όλυμπος 3-0

Έκανε το 2Χ2 η ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου, παίζοντας αυτή την φορά ως γηπεδούχος στα Λουτρά και επικρατώντας του Ολύμπου με 3-0. Ο Σκαλοχωρίτης άνοιξε το σκορ νωρίς, μόλις στο 10ο, ενώ στο 60ό ο Χατζηλίας με αυτογκόλ έκανε το 2-0 και δυο λεπτά αργότερα ο Καβαλίκας διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Αχιλλέας – Παλλεσβιακός 2-1

Με τον καλύτερο τρόπο έσβησε την ήττα της πρώτης αγωνιστικής με 7-0 από τον Αίγειρο ο Αχιλλέας νικώντας στην Πέτρα με 2-1 τον Παλλεσβιακό, ο οποίος μπαίνει σε περίοδο εσωτρέφειας μετά την νέα του αυτή ήττα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 17ο όταν ο Γρούβας ευστόχησε από τα 11 βήματα αλλά ο Παλλεσβιακός ισοφάρισε 20 λεπτά αργότερα όταν μετά από φάουλ του Τσομπανέλλη ο Κιούσης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αχιλλέα. Στην επανάληψη η ομάδα της Πέτρας εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Κομνηνάκη από τους φιλοξενούμενους και με ένα γκολ του Καραμιχαλάκη πήρε το τρίποντο.
Κεραυνός – Διαγόρας 1-2

Το βιολί του συνεχίζει ο Διαγόρας που έφυγε νικητής και από μια ακόμη δύσκολη έδρα μετά από αυτήν της Αγιάσου στην πρεμιέρα και βρίσκεται στην 1η θέση από το ξεκίνημα. Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές φάσεις, το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν εντυπωσιακό καθώς μέσα σε 7 λεπτά από το 50’ έως το 56’ σημειώθηκαν και τα τρία γκολ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 50ο με τον Μαλακό, έκαναν το 0-2 στο 54ο με τον Τσομπανέλλη και οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Παπαβασιλείου στο 56ο.
Ατρόμητος – Πολιχνίτος 1-0

Παραλίγο να πληρώσει την αστοχία του ο Ατρόμητος που είχε κλασικές ευκαιρίες, δυο δοκάρια με τους Νταή και Κριτσωτάκη και τελικά λυτρώθηκε στο 82ο με γκολ του Λασκαρίδη. Έτσι στην Ανεμότια ανάσαναν πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη, ενώ στον Πολιχνίτο δείχνουν πως φέτος θα είναι πολύ σκληρός αντίπαλος για κάθε ομάδα. Αξιέπαινη η ενέργεια της διοίκησης του Ατρομήτου, η οποία θα διαθέσει όλες τις εισπράξεις του αγώνα στον 15χρονο Ιγνάτη Χαλκιώτη από την Άναξο για την αποθεραπεία του.

Οδυσσέας Ελύτης – Αναγέννηση 1-2

Πρώτο τρίποντο για τους Γεραγώτες και δεύτερη σερί ήττα για τον Οδυσσέα Ελύτη που ακόμη ψάχνεται. Ο Γιαννίκος στο 15’ έκανε το 0-1, ο Σαμιώτης έκανε πριν το ημίχρονο το 0-2 για να μειώσει στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Οδυσσέας Ελύτης με τον Τσιμπούκη.

Αρίων Μηθ. –  Βύρων 3-0

Πού το πάει ο φετινός Αρίων είναι ένα ερωτηματικό που θα απαντηθεί όταν περάσουν μερικές ακόμη αγωνιστικές, τα πρώτα δείγματα όμως της ομάδας της Μήθυμνας είναι εξαιρετικά. Αν και νεοφώτιστη πέτυχε το Σάββατο την δεύτερή της νίκη πάλι εντός έδρας, επικρατώντας 3-0 του Βύρωνα και ζει το όνειρό της ευρισκόμενη στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο πρώτο μέρος ο Νίκος Βουρσούκης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και στο τελευταίο πεντάλεπτο αφού άντεξαν στην πίεση των φιλοξενούμενων καθάρισαν το τρίποντο, με τον Κυριακού στο 85ο να κάνει το 2-0 και τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Πρεμιέρα με ματσάρα στα Παράκοιλα

Το ματς της χρονιάς στην Β’ Τοπική με το καλημέρα έγινε στα Παράκοιλα εκεί όπου Ανδρονικάς και Φίλια αναδείχτηκαν ισόπαλοι 4-4! Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κουτλή για να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο ο Κατσιάνος. Στην επανάληψη ο Χ. Κουτλής έκανε το 2-1 στο 65’ και αμέσως μετά ο Μάκης Σαμπάνης το 3-1. Ωστόσο η Φίλια αντεπιτέθηκε με τους Πανταζή και Φιλιανό να μπαίνουν ως αλλαγές στον αγώνα και να τον κάνουν “ άνω – κάτω” αφού σκόραραν και οι δυο ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Η ομάδα των Παρακοίλων πήρε εκ νέου το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος με σκόρερ ξανά τον Σαμπάνη, αλλά στις καθυστέρησεις ο Φιλιανός και πάλι έκανε το τελικό 4-4. Στην Σκάλα Καλλονής η Προοδευτική με ένα γκολ του Ρωμαίο από το 10ο πήρε τη νίκη επί της Δόξας, ενώ στο Κάτω Τρίτος ο Αλκιβιάδης με γκολ των Παναγιώτη και Ζήση από το πρώτο μέρος έκαμψε την αντίσταση του Αίαντα. Χορταστικό παιχνίδι στην Καλλονή με τον Απόλλωνα να νικά 3-1 τα Βασιλικά.

Ο Καλούδης πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ των νικητών, ο Χριστόφορος Βαμβουκλής το τρίτο, ενώ τα είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με πέναλτι του Αντωνέλλη. Πολλά γκολ και στον Μεσότοπο με τους γηπεδούχους να συντρίβουν με 4-1 τα Λιονταράκια. Ο Μπριλάκης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του, κάνοντας χατ-τρικ, το άλλο γκολ πέτυχε ο Χατζηδιαμαντής, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν και τέσσερα δοκάρια. Το γκολ των Λιονταριών πέτυχε ο Τσολάκης. Με το ίδιο σκορ 4-1 αλλά υπέρ των φιλοξενούμενων έληξε και ο αγώνας στην Ερεσό ανάμεσα στον Παπανικολή και τον Αστέρα Ιππείου. Από δυο γκολ σημείωσαν οι Τσιβγούλης και Καράμπελας, ενώ το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο Γιλέκης.

Προοδευτική – Δόξα Πλαγιάς 1-0

Αλκιβιάδης – Αίας 2-0

Απόλλων Δαφίων – Α.Ο. Βασιλικών 3-1

Α.Ο. Μεσοτόπου – Λιονταράκια 4-1

Παπανικολής – Αστέρας Ιππείου 1-4

Ανδρονικάς – Φίλια 4-4