Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Ντέρμπι «χ»ωρίς νικητή

Συνέχεια δόθηκε το Σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα τοπικού της Λήμνου, με δράση σε όλα τα γήπεδα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Στο ντέρμπι που διεξήχθη ανάμεσα σε Ηφαιστία και Ηρακλή δεν υπήρξε νικητής (2-2), την ώρα που ο Κεραυνός συνέτριβε τον ΑΟ Θάνο (0-8) και έμενε μόνος πρώτος. Ο Διαγόρας επικράτησε εκτός έδρας του Κάσπακα (0-3), ενώ ο Φιλοκτήτης επιβλήθηκε με 3-2 του ΑΟΜ. Τις πρώτες τους νίκες πέτυχαν ο Αγ. Γεώργιος ενάντια στον Άρη Μούδρου (4-2) και η ΑΕ Λήμνου στην έδρα της Προποντίδας (0-2).

Το έσωσε στο τέλος

Ηφαιστία και Ηρακλής αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, σε έναν αγώνα με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Η ομάδα του Ηρακλή Ατσικής ήταν καλύτερη και μετά από ένα ισόπαλο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 48΄ με σκόρερ τον Χλέτσο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και με τον Γαρουφάλου ανέβασαν το σκορ στο 0-2. Η Ηφαιστία όμως δεν άφησε το παιχνίδι, μείωσε στο 85΄ με τον Κουδουνά και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το 2-2 με τον Τσολακούδη, σώζοντας με αυτόν τον τρόπο τον πόντο για την γηπεδούχο ομάδα.

Κορυφή διά περιπάτου

Παραπάνω από εύκολο θα χαρακτήριζε κανείς το έργο του Κεραυνού Αγ. Δημητρίου απέναντι στον ΑΟ Θάνο, τον οποίο διέλυσε με 0-8 και πέρασε με αυτόν τον τρόπο στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του ντέρμπι. «Δράστες» για τους νικητές ήταν οι Μαρουκάκης(2), Παλαιολογούδιας(2), Διαματάρης, Σπανός και Ποντίκας.

Από κοντά ο Διαγόρας

Νίκη που τον κράτησε στην τετράδα πέτυχε ο Διαγόρας Σαρδών, υπερτερώντας του Κάσπακα 0-3. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Ζαφειράκης (2) και Γαϊτανέρης.

Φάνηκε ανώτερος

Την νίκη πήρε ο Φιλοκτήτης στην έδρα του με σκορ 3-2, με αντίπαλο τον ΑΟ Μύρινας, σε ένα ισοδύναμο παιχνίδι. Τσαρής(2) και Αμπελώμος πέτυχαν τα γκολ για τους γηπεδούχους, Κωσταντάρας και Τόπι σκόραραν από πλευράς ΑΟΜ.

Έσπασε το ρόδι

Την πρώτη του νίκη καρπώθηκε ο Αγ. Γεώργιος, ο οποίος επιβλήθηκε με 4-2 του Άρη Μούδρου. Ισόπαλο το πρώτο ημίχρονο (2-2), καλύτερος ο γηπεδούχος στην επανάληψη, που πέτυχε μια σημαντική νίκη. Τα γκολ για την γηπεδούχο πέτυχαν ο Πινακωτάς, Παπαδόπουλος, Μαρκατσέλλης και Αναστασιάδης, με Καλανίδη και Μακρή τα γκολ ο Άρης.

Ποδαρικό για ΑΕΛ

Πρώτη νίκη και για την ΑΕ Λήμνου, εκτός έδρας, κόντρα στην ουραγό Προποντίδα, επί της οποίας επιβλήθηκε με σκορ 0-2. Σκόρερ για την ΑΕΛ ήταν ο Βαξεβάνος και ο Αλικανίδης.