Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

«Πέταξε» κορυφή!

Με την εμφατική νίκη του Αετού με 5-0 επί του Ανδρονικά σημαδεύτηκε η δεύτερη αγωνιστική για τον όμιλο του πρωταθλήματος, με το τρίποντο να ανεβάζει την ομάδα των Λουτρών στην πρώτη θέση. Στα δύο ντέρμπι της αγωνιστικής, Διαγόρας και Όλυμπος ήρθαν ισόπαλοι 1-1, 2-2 το ντέρμπι στον Μεσότοπο, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Αναγέννηση Γέρας. Πειστική εμφάνιση και νίκη με 4-1 ο Ατρόμητος Ανεμότιας απέναντι στον Αρίωνα.

Ξέσπασε ο Αετός

Συντριπτικός ήταν ο Αετός Λουτρών στο παιχνίδι με αντίπαλο τον Ανδρονικά Παρακοίλων, του οποίου επιβλήθηκε με το ευρύ 5-0, δίνοντας συγχρόνως τέλος σε ένα καλό σερί θετικών αποτελεσμάτων που έτρεχε η φιλοξενούμενη ομάδα.

Επιθετικός μονόλογος του Αετού το παιχνίδι, όπως άλλωστε μαρτυρά και το σκορ, με τον Ανδρονικά να μην απειλεί καθόλου στην αναμέτρηση την αντίπαλη εστία. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε με τέρμα του Συβρή, όντας και το παρθενικό του γκολ με την ασπρόμαυρη φανέλα. Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα τα δικά του και της ομάδας του πριν το πέρας του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, το «όπλο» του σκοραρίσματος πήρε ο Βλαστέλλης, σκοράροντας δις για τον Αετό, καθαρίζοντας το παιχνίδι. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε με προσπάθειά του ο Δρακούλης.

Έμειναν στο «χ»

Όμορφο παιχνίδι με ρυθμό και ποιότητα πραγματοποιήθηκε στην Αγ. Παρασκευή, εκεί που Διαγόρας και Όλυμπος δεν έλυσαν τις διαφορές τους, μένοντας ισόπαλοι 1-1.

Μοιρασμένο το παιχνίδι, με καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες και αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Το πρώτο ημίχρονο πάντως ανήκε στον φιλοξενούμενο Όλυμπο, καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ με τον Ξυνό λίγο μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, που πέτυχε το 1-0, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Διαγόρας έδειξε άλλο πρόσωπο στην επανάληψη, και απείλησε σε μέγιστο βαθμό. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά από την εστία της ομάδας της Αγιάσου. Ο Μιχαλάκης μετά από μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, με τον Τόρρα να προσπαθεί να τον σταματήσει αντικανονικά και τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, στέλνοντας την μπάλα από την άσπρη βούλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας. Μετά το 1-1 και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές για να πάρουν το παιχνίδι, χωρίς όμως να αλλάζει το τελικό σκορ.

Ντεμπούτο-«φωτιά» για Αλαγιάννη

Το λόγο που ήταν διακαής πόθος του προπονητή του, Θεόδωρου Γιακαλή, απέδειξε ο Αλαγιάννης, που στο ντεμπούτο του μετά την επιστροφή του στον Μεσότοπο, πέτυχε δύο τέρματα, γλιτώνοντας την ομάδα του από την ήττα, στο εντός έδρας παιχνίδι με την Αναγέννηση Γέρας, με το τελικό σκορ να είναι 2-2.

Εξίσου ωραίο παιχνίδι ήταν αυτό που διεξήχθη στον Μεσότοπο, με την φιλοξενούμενη ομάδα να είναι καλύτερη στην κυκλοφορία της μπάλας και να δημιουργεί καλές στιγμές. Μία από αυτές ήταν και εκείνη που ο Χατζηκλειδαράς κατάφερε να ανοίξει το σκορ για τους Γεραγώτες, στο ημίωρο της αναμέτρησης. Το 0-1 όμως δεν έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Αλαγιάννη να σκοράρει, δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μισό. Η Γέρα κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Τάκα. Και ενώ όλα έγερναν προς την πλευρά της Αναγέννησης, ο Αλαγιάννης κατάφερε και πάλι να ισοφαρίσει, λίγες στιγμές πριν την λήξη του αγώνα. Στην τελευταία φάση του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Μανούσο, με τον διαιτητή όμως να μην κατοχυρώνει το γκολ καθώς η μπάλα είχε περάσει την πλάγια γραμμή, πριν ο σκόρερ γίνει παραλήπτης της. Η απόφαση αυτή ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων στον πάγκο των φιλοξενούμενων, που συνεχίστηκαν και μετά την λήξη της αναμέτρησης.

Επιστροφή στις νίκες

Την πρώτη του νίκη επί εποχής Μουντανάρη πέτυχε ο Ατρόμητος Ανεμότιας που επικράτησε με 4-1 του Αρίωνα Μήθυμνας, της πρώην ομάδας του προπονητή του. Δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο για τον Ατρόμητο, με τον Ελευθερίου να ανοίγει το σκορ και τον Γρούβα να βάζει τις βάσεις για την νίκη. Ίδιο το μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ελευθερίου να πετυχαίνει το 3-0 και τον Γρούβα να σκοράρει για το 4-0. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε λίγο πριν την λήξη με τον Ανδριώτη, που λίγο πριν την επίτευξη του τέρματος είχε αστοχήσει από τα 11 βήματα.