Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Πρώτος χωρίς άγχος!

Αρχίζει να νιώθει ασφαλής ο Απόλλων Δαφίων, που κατάφερε να πανηγυρίσει την δεύτερή του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και να είναι πρώτος στον όμιλο της παραμονής, επικρατώντας 0-3 του Παλλεσβιακού. Ο Αίγειρος ούτε τώρα κατάφερε να πετύχει τη νίκη που έψαχνε και τα πράγματα ζορίζουν για την ομάδα των Μιστεγνών, που έχασε με 2-1 από τον Οδυσσέα Ελύτη. Πρώτη νίκη για τον Αιγέα, που πήρε την ρεβάνς από τον Αρίωνα Παλαιοκήπου με 3-0, ενώ από έναν βαθμό μοιράστηκαν Αλκιβιάδης και Προοδευτική.

Νίκη ασφαλείας

Με πρωταγωνιστή τον Φιλιανό, ο Απόλλων Δαφίων επικράτησε εκτός έδρας του Παλλεσβιακού με 0-3, πιάνοντας την πρώτη θέση και πλέον έχει άλλον αέρα στον όμιλο.

Μπορεί η νικήτρια ομάδα να έμεινε από νωρίς με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Κούνη, αυτό όμως δεν στάθηκε εμπόδιο στις προσπάθειες των παικτών του Απόλλωνα, που με τον Κώστα Φιλιανό σε τρελά κέφια, κατάφεραν να επικρατήσουν με 0-3, με τον άσο των φιλοξενούμενων να σημειώνει χατ-τρικ και με αυτό τον τρόπο ο Απόλλωνας να είναι πλέον σε θέση οδηγού.

Έχασε ευκαιρία

Μεγάλη ευκαιρία να διεκδικήσει με αξιώσεις την παραμονή του έχασε ο Αίγειρος, που έπαιξε καλά στο παιχνίδι με τον Οδυσσέα Ελύτη, αλλά ηττήθηκε με 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πριν το δεκάλεπτο με τον Τσαούση, με το σκορ να μένει στο 0-1 έως και το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι όμως βγήκαν μπροστά στο δεύτερο μισό, απείλησαν τον Αίγειρο και κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν με τον Γιαγλή και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά στο σκορ, χάρη στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αναιρούση, με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δίκαιη μοιρασιά

Προβάδισμα δύο τερμάτων σε ένα ημίχρονο απώλεσε ο Αλκιβιάδης Κάτω Τρίτους, που αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Προοδευτική Σκάλα Καλλονής στην έδρα του.

Δίκαιο το αποτέλεσμα, με ένα καλό ημίχρονο για κάθε ομάδα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο, με τον Κουρκουμέλη να ανοίγει το σκορ. Το 2-0 πέτυχε ο Τριανταφυλλόπουλος, με την «Προό» να μειώνει με τον Έλβις. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αναζήτησαν το γκολ της ισοφάρισης και τελικά το βρήκαν με τον Νανίδη, που δημιούργησε πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Πρώτη για Αιγέα

Την πρώτη του νίκη στον νέο αυτόν όμιλο πέτυχε ο Αιγέας, που επικράτησε με 3-0 του Αρίωνα Παλαιοκήπου  στο Πλωμάρι, με την φιλοξενούμενη ομάδα να μένει χωρίς νίκη στον όμιλο μετά από δύο αγωνιστικές.

Με τον Γιώργο Μαμάκο να σκοράρει δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο (μια λίγο πριν το ημίωρο και μια ένα λεπτό πριν από τα 45΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι), ο Αιγέας πήρε σαφές προβάδισμα νίκης στην αναμέτρηση, με τον Αρίωνα να μην μπορεί να απειλήσει στο ελάχιστο. Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με τον Αιγέα να πετυχαίνει και τρίτο τέρμα με τον Πρωτούλη, και να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη στον αγώνα της παραμονής.