Πήρε “φωτιά” η κορυφή

Το καλύτερο πρωτάθλημα των τελευταίων ετών στην Α’ Τοπική είναι το φετινό χωρίς αμφιβολία και αυτό επιβεβαιώνεται μετά από κάθε αγωνιστική. Έτσι και αυτή του περασμένου Σαββατοκύριακου μας επεφύλασσε μεγάλες συγκινήσεις και ανατροπές που λίγοι περίμεναν. Ο Αετός πέτυχε την νίκη της χρονιάς μέσα στην Αγ. Παρασκευή επικρατώντας με 1-2 του Διαγόρα με δυο γκολ στο φινάλε και έκανε την κορυφή άνω – κάτω. Και αυτό καθώς ο Αιγέας που νίκησε μέσα στον Πολιχνίτο με 2-1 ανέβηκε στην πρώτη θέση έχοντας το προβάδισμα σε ισοβαθμία, ενώ ο Αίγειρος που είδε και έπαθε για να κάμψει την αντίσταση του Αρίωνα στον Μόλυβο είναι πλέον στο -3 από τους δυο αντιπάλους του.

Την ίδια ώρα ο Αετός έχει πλέον και αυτός βάλει πλώρη για την κορυφή έχοντας μειώσει στο -4 την απόστασή του.  Στην Αγ. Παρασκευή ο Αετός έκανε την μεγάλη ανατροπή στα τελευταία λεπτά σκοράροντας με τον Διονυσάτο στο 89ο και τον Γρυππιώτη στο 93ο και γύρισε το παιχνίδι υπέρ του, με τον Διαγόρα να μην μπορεί να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα που είχε πάρει από το 70ό με τον Τσομπανέλλη. Το παιχνίδι είχε φάσεις εκατέρωθεν με τον Διαγόρα να έχει αρκετές ευκαιρίες, τον Αετό να απαντά και αυτός με τις δικές του καλές στιγμές και το ματς να γίνεται ροντέο στα τελευταία λεπτά.

Την ίδια ώρα στον Πολιχνίτο ο Αιγέας έφυγε με σπουδαία νίκη 2-1 κόντρα στην τοπική ομάδα με τους Καραμπέτσο και Κάλφα να δίνουν προβάδισμα 0-2 στην ομάδα του Πλωμαρίου και τον Ντούμα απλά να μειώνει στο τελικό 1-2. Ο Αιγέας ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Άνταμ με δεύτερη κίτρινη. Στην Μήθυμνα έγινε επίσης μεγάλο παιχνίδι, με ανατροπή στην ανατροπή και τον Αίγειρο να φεύγει νικητής με 3-2 κόντρα στον ψυχωμένο Αρίωνα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με τον Συβρή αλλά ο Κώστας Βαξεβάνης αρχικά στα μισά του ημιχρόνου και ο Κουνιάρης στο ξεκίνημα της επανάληψης γύρισαν το παιχνίδι και έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η συνέχεια όμως ανήκε στην  ομάδα του Κοκκινέλλη, η οποία αρχικά με τον Αλαγιάννη στο 57ο και στην συνέχεια με τον Μιχαλάκη τρία λεπτά αργότερα πήρε εκ νέου το προβάδισμα και έφυγε με το τρίποντο. Στην Αγιάσο ο Όλυμπος συνέτριψε τον Οδυσσέα Ελύτη με 4-1 και έκανε μεγάλο βήμα για να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής.

Η ομάδα του Παπαλόπουλου ήταν καλύτερη και με δυο γκολ του Βουρλή και από ένα των Τσαμπλάκου και Καζάνη έφτασε άνετα στο τρίποντο, με τον Οδυσσέα να μειώνει απλά με τον Τσιμπούκη στο τέλος. Στα Λουτρά ο Ατρόμητος έκανε ίσως μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του φέτος μακριά από την Ανεμότια, πήρε το τρίποντο με 0-2 από τον Παλλεσβιακό χάρη σε γκολ του Παπουτσιδέλλη και λογικά έβαλε την σφραγίδα του στην παραμονή χωρίς την διαδικασία των μπαράζ.

Αντίθετα ο Παλλεσβιακός θα προσπαθήσει πλέον να αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό και να μπει στα μπαράζ. Το Σάββατο στη Μόρια, ο Κεραυνός σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με αρκετή ένταση μετά την λήξη του, επικράτησε με 3-0 του Βύρωνα χάρη σε γκολ των Βαρνά και δυο του Δελόλμα. Τέλος, στην Γέρα στο πιο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, Αναγέννηση και Αχιλλέας πρόσφεραν ωραίο θέαμα και χορταστική ισοπαλία 3-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γ. Μανούσο, ο Γρούβας ισοφάρισε σε 1-1, ο Κουβέρης και ο Γ. Μανούσος και πάλι έκαναν το 3-1, αλλά στα τελευταία λεπτά ο Σεφουλάι και ο Πάντας (αποβλήθηκε κιόλας) ισοφάρισαν για την ομάδα της Πέτρας. Συνοπτικά:

Όλα μηδέν

Εξ αναβολής παιχνίδι είχαμε στην Β’ Τοπική με τον Μεσότοπο να υποδέχεται τον Απόλλωνα Δαφίων στο Κάτω Τρίτος, αφού στο γήπεδό του γίνονται εργασίες. Οι δυο ομάδες έμειναν στην λευκή ισοπαλία με τους τυπικά γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο τον πρωτοπόρο Ανδρονικά. Η βαθμολογία: