Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Μια νίκη μακριά από τον τίτλο η Γέρα

Ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος μπάσκετ των ανδρών βρίσκεται πλέον η Γέρα, η οποία το Σάββατο το βράδυ επικράτησε στο Κλειστό της Νεάπολης του Παλλεσβιακού στον πρώτο τελικό μεταξύ των δυο ομάδων με 74-68 και έτσι χρειάζεται άλλη μια νίκη αύριο Τετάρτη στο ίδιο γήπεδο για να στεφθεί πρωταθλήτρια. Το παιχνίδι είχε δυο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η Γέρα ήταν εξαιρετική, είχε σε πολύ καλή μέρα τους Γρηγόρη και Γιάννη Ζεστό και με το τέλος της περιόδου πήρε προβάδισμα 12 πόντων, 26-14.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τους Γεραγώτες να διατηρούν και να αυξάνουν την διαφορά, η οποία έφτασε στο 40-20 λίγο πριν το τέλος. Ωστόσο η είσοδος του Σχοινάκη από πλευράς Παλλεσβιακού άλλαξε προς στιγμή  την ροή του αγώνα με τον υψηλόσωμο παίκτη να πετυχαίνει μαζεμένους πόντους και να κλείνει το ημίχρονο με την διαφορά στους 14 πόντους 40-26. Ο Παλλεσβιακός πήρε ψυχολογία, πίεσε περισσότερο, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Γέρας και μείωσε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 53-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μάχη, η Γέρα δεν μπόρεσε να καθαρίσει το ματς, ο Παλλεσβιακός μάλιστα δυο λεπτά πριν το τέλος λίγο έλειψε να περάσει και μπροστά στο σκορ, αλλά στο φινάλε μέτρησε η εμπειρία και η ψυχραιμία των παικτών της Γέρας, που πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα και έκανε το 1-0 στις νίκες.

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ – ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ ΠΓ (74-68)

Διαιτητές: Ροδίτης Κ. – Σωτηρχέλης

Ημίχρονο:40-26

Δεκάλεπτα:24-14,16-12,13-19,21-23

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ(Ζεστός Ι.): Μπουρούς 12, Ζεστός Ι. 23(2), Ζεστός Γ. 25(2), Σταμούλης 6(1), Μαντζουράνης 8, Λινάρδος, Ανδρικόπουλος, Σίμος

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ ΠΓ (Χρυσουλάκης): Κομνηνός 16, Σχοινάκης 18, Κλούρας 3(1), Τρύπατζης 5(1), Γραμματικάκης 9(2), Ιορδάνους 11, Βέτσος 4, Κλειδαράς, Γιαλαμάς 2,  Κυρατλίδης

Δηλώσεις

Γιάννης Χρυσουλάκης,προπονητής Παλλεσβιακού

«Πληρώσαμε το κακό ξεκίνημα. Στα πρώτα 15 λεπτά δεν υπήρχαμε στο γήπεδο αμυντικά και επιθετικά. Η Γέρα έτσι ξέφυγε με 20 πόντους με πολλά εύστοχα  ελεύθερα σουτ. Εμείς ήμασταν  καλύτεροι  στο δεύτερο ημίχρονο και το φέραμε κοντά. Δεν είμαι ευχαριστημένος. Ειδικά με τον εαυτό μου που δεν τους είχα ψυχολογικά πιο έτοιμους. Ξέρουμε ότι όταν παίξουμε σωστά  40 λεπτά δεν θα χάσουμε. Σήμερα δυστυχώς παίξαμε μόνο 20».

Γιάννης Ζεστός,προπονητής Γέρας

«Κάναμε ένα φανταστικό πρώτο ημίχρονο, ήμασταν πολύ καλοί, αντεπεξήλθαμε στην άμυνα του αντιπάλου και στην ζώνη, τρέξαμε πολύ, βάλαμε εύκολους πόντους όταν μας δόθηκε η ευκαιρία. Ό,τι χτίσαμε στο πρώτο μέρος το καταστρέψαμε στο δεύτερο. Πιστεύω ότι όταν βγήκαμε από τα αποδυτήρια η πλειοψηφία, θεωρήσαμε ότι έχει τελειώσει το ματς και δώσαμε την ευκαιρία στον αντίπαλο να μας απειλήσει. Είχαμε κακές άμυνες, λάθος επιστροφές και κακές επιλογές στην επίθεση. Βάλαμε τον αντίπαλο στο παιχνίδι. Ό,τι φάουλ κάναμε τους στέλναμε στις βολές χωρίς να έχουμε συμπληρώσει εμείς φάουλ. Γενικότερα και οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Μέτρησε το μυαλό και η εμπειρία όταν με φάουλ βγάλαμε παίκτες-κλειδιά του αντιπάλου. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, μετράει η νίκη και πάμε στον δεύτερο τελικό την Τετάρτη να πάρουμε το πρωτάθλημα».