Πολύ κοντά στην άνοδο ο Αιολικός νίκησε 2-0 τον Καμπανιακό

Spread the love

Σημαντικό βήμα ανόδου στην Super League 2 έκανε ο Αιολικός μετά την χθεσινή του νίκη με  2-0 επί του Καμπανιακού, αγώνας ο οποίος έγινε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος προβιβασμού. Η ομάδα της Μυτιλήνης αποδείχθηκε ανώτερη από τον αντίπαλο καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα που περιελάμβανε λίγες φάσεις, με το θέαμα να είναι φτωχό. Ωστόσο οι κυανόλευκοι κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ τις καλύτερες φάσεις που δημιούργησαν στο ματς, φθάνοντας σε μια εύκολη και δίκαιη επικράτηση που τους φέρνει ακόμη πιο κοντά στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία της Ελλάδας.

Ο Αιολικός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησε στο ματς. Συγκεκριμένα στο 16ο λεπτό ο Πλατέλλας σέντραρε από τα δεξιά και ο Λούκα Στεφάνοβιτς με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σιώμου για το 1-0. Μετά το γκολ που σημείωσε η ομάδα της Μυτιλήνης, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τους γηπεδούχους να διαχειρίζονται το υπέρ τους σκορ και τους φιλοξενούμενους με πολύ δυσκολία να περνούν το κέντρο. Σε γενικές γραμμές το θέαμα στο πρώτο μέρος ήταν φτωχό, αφού εκτός από το γκολ ο Αιολικός απείλησε άλλη μια φορά στο 43ο λεπτό με τον Ντινιωτάκη να μην μπορεί να αξιοποιήσει την υπέροχη σέντρα του Άνθη. Από την άλλη ο Καμπανιακός είχε δυο σουτ της απελπισίας, ένα στο 32΄ με τον Νίκο Καθάριο στο 32’ και άλλο ένα δυο λεπτά αργότερα με τον Ντόγο. Αυτή ήταν η εικόνα στο φτωχό πρώτο μέρος που πάντως βρήκε τον Αιολικό μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στην επανάληψη η πρώτη ευκαιρία ανήκε στον Καμπανιακό με τον Πιττάτζιη πάντως να μην έχει πρόβλημα να μπλοκάρει το σουτ του Πόζογλου στο 53ο λεπτό. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Αιολικός διπλασίασε τα τέρματά του με δυο αλλαγές του Δημήτρη Παπασπύρου να συνεργάζονται για το δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα ο Μωραΐτης πέρασε χαμηλή πάσα στον Μακρή, ο οποίος με κοντινή προβολή δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 2-0, που έδωσε σαφές προβάδισμα νίκης στους κυανόλευκους. Στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης ο Καμπανιακός που δεν είχε κάτι να χάσει, μιας και είχε αποδεχθεί την ήττα του, προσπάθησε να βγει στην επίθεση, δίχως ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Στο 68’ ο Ντόγος σούταρε από μακριά με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό των φιλοξενούμενων και να καταλήγει κόρνερ.

Πάντως η μια και μοναδική αξιόλογη ευκαιρία του Καμπανιακού στο ματς, ήρθε στο 77ο λεπτό όταν ο νεοεισελθών Βουτσικίδης σούταρε από καλή θέση, όμως είδε την μπάλα να περνάει εκατοστά από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Πιττάτζιη. Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Αιολικός είχε καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη, έχοντας την ουσία στο παιχνίδι που συγκέντρωσε λίγο αριθμό θεατών. Ο Αιολικός με αυτή του τη νίκη, έρχεται ακόμη πιο κοντά στον στόχο της ανόδου στη Super League 2, ο οποίος μπορεί να επιτευχθεί οριστικά στο αμέσως επόμενο παιχνίδι στην Λευκάδα με αντίπαλο τον τοπικό Τηλυκράτη, εφόσον καταφέρει εκεί να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Αξίζει να σημειωθεί πως στο άλλο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής η Κοζάνη επικράτησε 1-0 του Γιούχτα, πιάνοντας κορυφή.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Γκανσιέρ, Ποτουρίδης, Νάστος, Κανελλόπουλος (46’ Μωραΐτης), Αρναούτογλου (55’ Αννιτσάκης) , Αντωνίου, Στεφάνοβιτς, Πλατέλλας (65’ λ.τ.ρ. Μούκα), Άνθης (55’ Μακρής), Ντινιωτάκης (65’ Παστρικός)

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Ηλ. Σαπάνης): Σιώμος, Βοσκόπουλος, Ν. Καθάριος (46’ Ταΐρης), Σαρβανίδης, Ιγνατίδης (75’ Βουτσικίδης), Πόζογλου (75’ Γιαννόπουλος), Παπακωνσταντίνου, Κεχαγιάς (69’ Ντόκι), Ντόγος, Μαγκούτης, Σαπουντζής