Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Πρόκριση-θρίλερ για Αρισβαίο

ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΜΠΑΣΚΕΤ

Την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Λέσβου “Γεώργιος Καρέκος” πήρε ο Αρισβαίος νικώντας σε ένα μάτς-θρίλερ την Ολυμπιάδα Μήθυμνας με 53-51. Έτσι η ομάδα της Καλλονής θα διεκδικήσει την είσοδό της στα ημιτελικά απέναντι στον Αρίωνα.

Στο παιχνίδι τώρα που έγινε στην Μήθυμνα, οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και με 13 στο ημίχρονο, δείχνοντας έτοιμοι για την πρόκριση. Ωστόσο στην τρίτη περίοδο πέτυχαν μόλις 3 πόντους, ο Αρισβαίος ανέβηκε επιθετικά και με ένα επιμέρους σκορ 18-3 όχι μόνο κάλυψε την διαφορά, αλλά πέρασε και μπροστά με 34-36. Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με την Ολυμπιάδα να προηγείται 51-50 στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά τον Αρισβαίο να κερδίζει φάουλ στην εκπνοή και με τρεις εύστοχες βολές να διαμορφώνει το τελικό 53-51…

Διαβάστε τη συνέχεια στην έντυπη έκδοση της εφημερίδας «Τα Νέα της Λέσβου»