Πρώτος ο Αετός, τετράδα ο Αρίων

Συγκλονιστικό έμελλε να είναι το φινάλε του πρώτου ομίλου της Α΄ Κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος Λέσβου, με την αυλαία να πέφτει για την πρώτη φάση με την 18η αγωνιστική. Πολλά τα γκολ, πολλές και οι συγκινήσεις, με τον Αρίωνα Μήθυμνας να είναι η ομάδα που τελικά αναδείχθηκε νικήτρια στην κούρσα για την τέταρτη θέση.

Την πρώτη θέση κατέκτησε ο Αετός Λουτρών, που διέσυρε τον Παλλεσβιακό με 8-0, ενώ ο Αρίων πήρε την πολυπόθητη νίκη απέναντι στον Ανδρονικά Παρακοίλων με 3-1. Συντριπτικός και ο Αρίων Παλαιοκήπου απέναντι στον Πολιχνίτο, που τον «φιλοδώρησε» με 5 τέρματα (5-0), χάνοντας όμως την τέταρτη θέση. Στην αδιάφορη βαθμολογικά αναμέτρηση της αγωνιστικής, ο Αιγέας πέτυχε νίκη γοήτρου απέναντι στον Αίγειρο Μιστεγνών με 5-2.

Πρωτιά με… στιλ!

Θέτοντας τον δικό του – καταιγιστικό – ρυθμό από την έναρξη της αναμέτρησης, ο Αετός Λουτρών, σημείωσε ευρεία νίκη με 8-0 επί του Παλλεσβιακού, πανηγυρίζοντας με τον πλέον εμφατικό τρόπο την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου. Από την άλλη, ο Παλλεσβιακός απογοήτευσε με την εικόνα του, σε ένα παιχνίδι που τον ενδιέφερε βαθμολογικά.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν μόλις στο τρίτο λεπτό, με προσπάθεια του Μιχάλη Βέντου. Ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που σέρβιρε στον Βλαστέλλη στο 10΄ για το 2-0, ενώ πέντε λεπτά αργότερα από δημιουργός έγινε και πάλι εκτελεστής, με τον Βέντο να εξαπολύει ένα εκπληκτικό σουτ για το 3-0. Το ημίχρονο έληξε με μια προσπάθεια του Βλαστέλλη, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να σταματάει στο δοκάρι.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν έριξαν τον ρυθμό τους, με τον «Παλλέ» να παραδίδεται στις ορέξεις της ομάδας των Λουτρών. Πέντε λεπτά χρειάστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο για να γίνει το 4-0 από τον Στρατή Διονυσάτο. Το 5-0 ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του αμυντικού των γηπεδούχων, Κριπιντήρη, ενώ το 6-0 έγραψε ο Βέντος, σημειώνοντας χατ-τρικ στην αναμέτρηση. Ο Βαλσάμης ήταν ο παίκτης που σκόραρε για το 7-0 των γηπεδούχων, με τον Κούτσα, στην επιστροφή του μετά από καιρό σε αγωνιστικούς ρυθμούς, μετά τον τραυματισμό του, υπέγραψε για το τελικό 8-0. Αξιοσημείωτη στιγμή της αναμέτρησης είναι και η επιστροφή του Στρατή Σκαλοχωρίτη στους αγωνιστικούς χώρους μετά από την περιπέτεια υγείας που πέρασε, παίζοντας σε παιχνίδι του Αετού μετά από σχεδόν δυόμισι χρόνια.

Πλέον, ο Αετός θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα, όντας ένα από τα υπολογίσιμα μεγέθη του νέου ομίλου. Ο Παλλεσβιακός αντιθέτως, θα παλέψει για την παραμονή του στην κατηγορία.

Έδειξε πόσο το ήθελε!

Ο Αρίων Μήθυμνας υποδεχόταν τον Ανδρονικά Παρακοίλων με μοναδικό σκοπό την νίκη και την κατάληψη της τέταρτης θέσης. Το παιχνίδι ενδιέφερε και τον Ανδρονικά, καθώς υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να τερματίσει πρώτος.

Πολύ δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες από την αρχή της αναμέτρησης, με ευκαιρίες και για τους δύο. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με μακρινό σουτ του Μόλβαλη, δέκα λεπτά πριν το ημίχρονο. Όλα έδειχναν πως το 1-0 θα ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, ο Κουτλής όμως, δευτερόλεπτα πριν την συμπλήρωση των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, σκόραρε με δυνατό σουτ από μακρινή απόσταση για το 1-1 του Ανδρονικά

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη να κερδίσουν το παιχνίδι, καθώς με τα μέχρι τότε αποτελέσματα, έμεναν εκτός τετράδας. Κατέθεσαν από νωρίς την ψυχή τους στον αγωνιστικό χώρο και μόλις πέντε λεπτά από την έναρξη της επανάληψης ο Νομίδης έγραψε από την άσπρη βούλα το 2-1. Ο Ανδρονικάς ανέβηκε στο γήπεδο ψάχνοντας την ισοφάριση, με τον Αρίωνα να βρίσκει χώρους, τους οποίους εκμεταλλεύτηκε στο 90΄, και πάλι με τον Νομίδη, που έβαλε διάπλατα την υπογραφή του στην αναμέτρηση, πέτυχε το 3-1 και έδωσε την νίκη και το εισιτήριο για τον «επάνω» όμιλο στην ομάδα του Μολύβου.

Κατάθεση ψυχής

Άδοξο ήταν το τέλος της προσπάθειας του Αρίωνα για την τετράδα, που, αν και έφτασε στην νίκη που ήθελε, με το άνετο 5-0 επί του Πολιχνίτου, το αποτέλεσμα από τον Μόλυβο δεν ήταν το επιθυμητό και έτσι ο Αρίων δεν κατάφερε να πάρει το τέταρτο εισιτήριο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Κουπέ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 15ο λεπτό, 2-0 από τον Κιοσέ στο ημίωρο. Ο Κουπέ ξαναχτύπησε για τους γηπεδούχους 5 λεπτά αργότερα, με το ημίχρονο να βρίσκει τις ομάδες στο 4-0 χάρη στην προσπάθεια του Τάκα. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Κουπέ, που πέτυχε χατ-τρικ και έδωσε τα πάντα για να φτάσει η ομάδα του στην νίκη, μια νίκη που τελικά δεν του έφτανε.

Ξέσπασε

Στο παιχνίδι με το λιγότερο ενδιαφέρον – από βαθμολογική άποψη – ο Αιγέας κατάφερε να νικήσει τον Αίγειρο Μιστεγνών με 5-2, με τις δύο ομάδες να παλεύουν από εδώ και πέρα για την παραμονή τους.

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Μιχαλέλλειο» όταν προηγήθηκαν μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ντερβίση. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με τον Μαμάκο, με τον ίδιο παίκτη να ανατρέπει το παιχνίδι μέσα σε δύο λεπτά. Ο Λαμπούκας έκανε το 3-1 για τους γηπεδούχους με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και με δύο γρήγορα ακόμη τέρματα πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Αγκόλι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Δεσποτίδης.