Κυριακή, 12 Μαΐου, 2024

Με την ψυχή στο στόμα ο Αιολικός!

Ποδαρικό με το δεξί για τον Αιολικό στο 2019, που κατάφερε στην πρώτη αναμέτρηση για το νέο έτος, να επικρατήσει στο παγωμένο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης του Χαραυγιακού με 1-0, σε μια αναμέτρηση με πολύ άγχος για την ομάδα της Μυτιλήνης με τον ρυθμό που πήρε στο τέλος.

Ο Αιολικός φιλοξένησε την Κυριακή το μεσημέρι, στο Δημοτικό Γήπεδο Μυτιλήνης, τον Χαραυγιακό, για το εναρκτήριο παιχνίδι του 2ου γύρου του Πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε, με την γηπεδούχο ομάδα να έχει τον πρώτο λόγο και να πιέζει από το ξεκίνημα με σκοπό να φτάσει στην επίτευξη ενός γρήγορου τέρματος. Οι παίκτες του Αιολικού απείλησαν για πρώτη φορά στο 8΄, με τον Ποτουρίδη να κατεβάζει την μπάλα πολύ όμορφα και να επιχειρεί ένα γυριστό σουτ, με την μπάλα όμως να μην βρίσκει στόχο. Στιγμές αργότερα, ο Λαμπράκης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να καταλήγει εκτός εστίας.

Στο 12΄, ήταν η σειρά του Χαραυγιακού να απειλήσει την εστία του «Αίο» με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κασσιανού, με τον Κούμπα να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να απομακρύνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Απόστολου Στύλου βγήκε πάλι μπροστά από τα αριστερά, με τον Τσομπανέλλη να τροφοδοτεί τον Λαμπράκη, με το σουτ του τελευταίου να μην απειλεί τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ο Λαμπράκης απείλησε ξανά δέκα λεπτά αργότερα με ένα σουτ, το οποίο ο Βακερλής δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

Στην επόμενη φάση, ο Διαμαντίδης προσπάθησε με μια λόμπα να ξεγελάσει τον αντίπαλο πορτιέρε, με τον Βακερλή να μην ξεγελιέται και να μαζεύει την μπάλα. Στο 36΄ ο ίδιος παίκτης με σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, σε μια στιγμή που ο Αιολικός έφτασε πολύ κοντά στο 1-0. Η τύχη μάλιστα θα γυρνούσε και δεύτερη φορά την πλάτη στην ομάδα της Μυτιλήνης, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη η μπάλα σταμάτησε στην οριζόντια δοκό της εστίας του Χαραυγιακού, με την στιγμή αυτή να είναι και η τελευταία του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Ηλιούπολης ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, με μακρινό σουτ από τον Γιαννόπουλο, με τον τερματοφύλακα του Αιολικού να αποκρούει. Ο χρόνος κυλούσε και οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν το γκολ που επιζητούσαν, κάτι που άγχωνε την ομάδα και τους παίκτες του Απόστολου Στύλου, που πίεζαν συνεχώς. Οι κόποι τους τελικά ανταμείφθηκαν στο 68’. Σέντρα του Λαμπράκη μετά από εκτέλεση φάουλ, με τον Τσομπανέλλη με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Βακερλή για το 1-0, μέσα σε κλίμα πανηγυρισμών. Αυτό που έκλεψε όμως τα βλέμματα των φιλάθλων ήταν ο ιδιαίτερος τρόπος που πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε ο νεαρός ποδοσφαιριστής, που κατευθύνθηκε στο μέρος της εξέδρας που βρίσκονται οι οργανωμένοι φίλαθλοι του Αιολικού και κρατώντας την φανέλα του αδικοχαμένου Νίκου Μαλλή, αφιέρωσε το γκολ στη μνήμη του, κοιτώντας στον ουρανό, συγκινώντας την εξέδρα.

Το παιχνίδι από το σημείο εκείνο έως και την λήξη του έγινε πολύ δύσκολο για τους Μυτηλινιούς, που πάλεψαν με νύχια και με δόντια να κρατήσουν αυτό το υπέρ τους 1-0, με τον Φερεντίνο να απειλεί αρχικά στο 82΄ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, με τον Κουμπά να αποσοβεί τον κίνδυνο για την εστία του. Στο 85΄ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κασσιανού δεν βρήκε στόχο. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χαραυγιακός έφτασε πολύ κοντά στο να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από τον «Ταρλά»,  με τον Κουμπά να δίνει τέλος στην φάση διαρκείας που δημιουργήθηκε μπροστά από τα καρέ του Αιολικού.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τον Αιολικό θριαμβευτή, κατακτώντας αυτό που τόσο πολύ ήθελε, για να ξεκινήσει την νέα χρονιά με ένα θετικό αποτέλεσμα. Έτσι, ο Αιολικός παρέμεινε στην τρίτη θέση, 4 πόντους μακριά από την δεύτερη θέση και τον Ηλυσιακό και 10 από το πρωτοπόρο Αιγάλεω, ενώ άνοιξε την διαφορά στους δύο βαθμούς από τους Αγίους Αναργύρους και την τέταρτη θέση.

Συνθέσεις:

Αιολικός (Απ. Στύλος): Κουμπάς, Τσουβαλτσίδης, Κρητικός, Τάχιας, Βαλιός, Κατσίκης, Τσομπανέλλης, Διαμαντίδης, Ποτουρίδης (85′ Σεφουλάι), Βουτσιώτης (90′ Τζόρνταν), Λαμπράκης (89′ Παπαδόπουλος)

Χαραυγιακός (Λ. Ρόπας): Σ. Βακερλής, Παπαγγελής (90′ Π. Βακερλής), Μαραγκουδάκης, Γιαννής, Βλάχος (73′ Κλειτσίκας), Τουγουτζόγλου, Κασσιανός, Ρόπας, Φερεντίνος (83′ Βαλοτάσσιος), Παρασκευόπουλος, Γιαννόπουλος