Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

Σπουδαία διπλά για Όλυμπο, Αίγειρο, Ατρόμητο και Αναγέννηση

Ξεπέρασαν τις «παγίδες» που είχαν οι πρωτοπόροι στα εκτός έδρας παιχνίδια τους το Σάββατο, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής της Α’ Τοπικής, με την κατάσταση στην κορυφή να παραμένει αναλλοίωτη. Ο Όλυμπος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Οδυσσέα Ελύτη στην Θερμή και με το 0-4 διατηρήθηκε στην πρώτη θέση, ενώ ο Αίγειρος στο ντέρμπι της ημέρας απέναντι στον Αετό στα Λουτρά έφυγε με τρίποντο, κερδίζοντας 2-0 και δείχνει πως επανέρχεται η ηρεμία στο στρατόπεδό του.

Ο Ατρόμητος είχε εύκολο επίσης έργο στην Μόρια απέναντι τον Κεραυνό τον οποίο νίκησε με 3-0 και παραμένει σε τροχιά πρώτης θέσης, κάνοντας παράλληλα και μεταγραφικές κινήσεις προκειμένου να ενισχυθεί. Την πιο δύσκολη νίκη πέτυχε ο Αιγέας και μάλιστα στο Πλωμάρι, κόντρα στον καταπληκτικό τελευταία Μεσότοπο, με τους Πλωμαρίτες να κερδίζουν στις καθυστερήσεις και με πέναλτι 3-2. Δυνατά στην διεκδίκηση της τετράδας παραμένει η Αναγέννηση, που πέρασε νικηφόρα από μια δύσκολη έδρα, όπως αυτή του Αρίωνα στη Μήθυμνα με 1-0, ενώ στην μάχη της παραμονής σπουδαίες νίκες σημείωσαν ο Ανδρονικάς επί του Αλκιβιάδη με 2-1 και ο Πολιχνίτος με 6-0 κόντρα στον Αχιλλέα που έπαιζε με πολλούς πιτσιρικάδες.

Αετός – Αίγειρος 0-2

Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας το παιχνίδι όπου ο Αίγειρος κατάφερε να το πάρει με 0-2, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παράπονα για την διαιτησία του Κουκούλα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ελαφρά υπεροχή στο πρώτο μέρος, έχασαν 2-3 καλές ευκαιρίες με τον Βουργουτζή και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου όταν ο έμπειρος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε απόκρουση του Κάμπερ σε σουτ έξω από την περιοχή και με πλασέ έκανε το 0-1. Στην φάση αυτή υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Αετού για οφσάιντ, αλλά ο βοηθός έδειξε σέντρα.

Στην επανάληψη ο Αετός προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια, είχε αυτός την υπεροχή και έχασε 2-3  σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρει, ενώ στο 80ό το ματς «άναψε» για τα καλά όταν ο Κούτσας ανατράπηκε ενώ έβγαινε απέναντι από τον τερματοφύλακα, ο διαιτητής και ο επόπτης Μέστρος που ήταν μπροστά στην φάση έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι και ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς Αετού. Μέσα στο κλίμα αυτό έντασης, ο Αίγειρος πέτυχε πέντε λεπτά μετά και το 0-2, με σκόρερ τον Τριλιανό και πανηγύρισε μια νίκη που του επαναφέρει την ηρεμία στην ομάδα μετά από μια περίοδο αμφισβήτησης που είχε προκαλέσει η ήττα από τον Όλυμπο.

Αιγέας – Μεσότοπος 3-2

Ματς που τα είχε όλα ήταν η  μάχη μεταξύ Αιγέα – Μεσοτόπου, με τους φιλοξενούμενους να διεκδικούν αποτέλεσμα μέχρι το 95’ και να φεύγουν απογοητευμένοι που δεν το πήραν. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στο 20ό όταν σε ένα σουτ υποστηρίζουν πως η μπάλα πέρασε την γραμμή του τέρματος, με τον επόπτη και τον διαιτητή να δείχνουν να συνεχιστεί το παιχνίδι και στην εξέλιξη της φάσης ο Πρωτούλης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, αφήνοντας τον Αιγέα με 10 παίκτες.

Ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι με γκολ του Άνταμ άνοιξαν το σκορ, με τους φιλοξενούμενους αυτή την φορά να «φωνάζουν» πως δεν τηρήθηκε το fair play καθώς βρισκόταν παίκτης τους κάτω. Το ημίχρονο επεφύλασσε και άλλες συγκινήσεις όμως, καθώς στο 45ο ο Μπράκουλα έφερε το ματς στα ίσια για τον Μεσότοπο. Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον ρυθμό να είναι το ίδιο υψηλός, με δυνατό παιχνίδι και τις δυο ομάδες να διεκδικούν την κάθε μπαλιά με πάθος. Στο 55ο ο Καβαρνός έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, κάνοντας το 2-1, αλλά δέκα λεπτά μετά ο Μεσότοπος ισοφάρισε εκ νέου με πέναλτι του Τσατσάκη. Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα έληγε ισόπαλο, στις καθυστερήσεις ο Άνταμ κέρδισε πέναλτι, με τον Μεσότοπο να φωνάζει, ο Γιαννίκος ευστόχησε και το 3-2 χάρισε στον Αιγέα το τρίποντο και στον Μεσότοπο τις εντυπώσεις.

Κεραυνός – Ατρόμητος 0-3

Δείγματα ομάδας, που αν μη τι άλλο είναι έτοιμη να διεκδικήσει πρωτάθλημα εμφανίζει ο Ατρόμητος φέτος, καθώς έχει μάθει να ξεπερνά και τα δύσκολα εμπόδια που του παρουσιάζονται εκτός έδρας, παίρνοντας νίκες σε «πονηρά» παιχνίδια. Ο Κεραυνός ξεκίνησε φουριόζος, αλλά η ομάδα του Παπαδόπουλου κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γρούβα μόλις στο 25ο, έκανε το 0-2 με τον Σεφουλάι με πέναλτι, ενώ στην επανάληψη σε πιο χαλαρούς ρυθμούς το ματς, είχε το γκολ του Γρούβα στο 65ο για το τελικό 0-3. Να σημειώσουμε πως η ομάδα της Ανεμότιας έκανε δυο πολύ σπουδαίες προσθήκες, αποκτώντας τους Παναγιώτη Δελόλμα και Κώστα Φιλιανό που έμειναν ελεύθεροι από τον Διαγόρα, ενισχύοντας σε πολύ μεγάλο βαθμό την γραμμή κρούσης.

Πολιχνίτος – Αχιλλέας 6-0

Δεν αντέχει σε κριτική το παιχνίδι, καθώς ο Αχιλλέας εμφανίστηκε στο παιχνίδι με 7 παίκτες κάτω των 17 ετών, αφού πολλοί από τους μεγάλους δεν κατεβαίνουν τελευταία, με αποτέλεσμα ο Πολιχνίτος να πάρει μια άνετη νίκη. Για ένα ημίχρονο άντεξαν οι πιτσιρικάδες της Πέτρας, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο διάστημα αυτό 1-0 με γκολ του Σταμογιώργου. Στην επανάληψη παραδόθηκαν και λόγω κούρασης και ο Πολιχνίτος με γκολ των Καβαδά, Αλεξίου Γιάννη, Αλεξίου Άγγελου, Σταμογιώργου και Νικέλλη, έφτασε άνετα στο τρίποντο-«ανάσα», με την ομάδα της Πέτρας αν δεν αλλάξει κάτι να οδεύει από νωρίς για το Β’ Τοπικό.

Αρίων Μ. – Αναγέννηση 0-1

Δυο από τις καλές ομάδες της κατηγορίας αναμετρήθηκαν στην Μήθυμνα, με την Γέρα να κάνει πολύ καλή εμφάνιση και να «σπάει» το αήττητο της έδρας των γηπεδούχων. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στα μισά της επανάληψης ο Γιώργος Μανούσος.

Οδυσσέας Ελύτης – Όλυμπος 0-4

Δεν είχε προβλήματα ο Όλυμπος στην  Θερμή, κέρδισε 4-0 τον Οδυσσέα Ελύτη και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Χατζηλάρι άνοιξε το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου για την ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου και όλα έγιναν πιο εύκολα στην συνέχεια. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-2 για να ακολουθήσουν δυο ακόμη τέρματα με τους Τσομπανέλλη και Τόρα οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 0-4.

Ανδρονικάς – Αλκιβιάδης 2-1

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε ο Ανδρονικάς επί του Αλκιβιάδη στην μάχη της παραμονής. Το ματς έγινε κάτω από συνεχή βροχή αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Νταή να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4ο με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή. Ωστόσο ο Αλκιβιάδης που δείχνει φέτος σκληρό καρύδι, απάντησε στο 44ο με τον Ζήση και πήγε ισόπαλος στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη το ματς άνοιξε, φάσεις είχαν και οι δυο ομάδες και σε μια από αυτές ο Νταής και πάλι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 2-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, με τον Αλκιβιάδη να τα έχει με την τύχη του έχοντας στο τέλος δοκάρι, ενώ τελείωσε το ματς με 10 παίκτες.

Γκολ με το «τσουβάλι» στην Β’ Τοπική

Μεγάλα σκορ και εντυπωσιακά παιχνίδια περιελάμβανε η αγωνιστική δράση στην Β’ Τοπική. Στον Βόρειο όμιλο το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Απόλλωνα Δαφίων και την Προοδευτική τελείωσε χωρίς τέρματα, με τον Μακαρέα να περνά από τον Μανταμάδο με 1-0 και να πιάνει και αυτός κορυφή. Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην Πέτρα με την Άναξο να κερδίζει 5-4 την Φίλια, ενώ ο Ορφέας Άντισσας δείχνει πολύ πιο δυνατός φέτος, κερδίζοντας εύκολα 3-0 τον Γ. Καραβαγγέλη. Στον νότιο όμιλο Παλλεσβιακός και Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας έριξαν τεσσάρες σε Έφηβο και Αστέρα Ιππείου αντίστοιχα, ο Ορφέας πέρασε δύσκολα από την Πηγή με 1-0 την Θύελλα, ενώ συναρπαστικό ματς έγινε στο Πλωμάρι, με την Δόξα να επικρατεί 4-3 των Βασιλικών.