Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Στα ίδια μέρη θα ξανά βρεθούμε…

Η ΚΑΛΛΟΝΗ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕ ΜΕ ΜΑΤΣΑΡΑ ΤΗΝ SUPER LEAGUE  ΧΑΝΟΝΤΑΣ 4-2 ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ

–          Αποχαιρέτησε ο Καραγεωργίου ο οποίος δήλωσε ότι δεν θα συνεχίσει στην ομάδα

Καλύτερο φινάλε (τηρουμένων των αναλογιών πάντα) δεν θα μπορούσαν να περιμένουν οι φίλαθλοι της Λέσβου οι οποίοι απόλαυσαν χτες το απόγευμα στο Στάδιο Μυτιλήνης ένα από τα πιο χορταστικά παιχνίδια της φετινής σαιζόν στην Super League την οποία μετά από 3 χρόνια αποχαιρέτησε χτες και τυπικά η Καλλονή. Το τελικό 2-4 με το οποίο ο Ατρόμητος κέρδισε το παιχνίδι θα μείνει χαραγμένο για αρκετό καιρό στους φιλάθλους που γέμισαν τις εξέδρες και ανταμείφτηκαν από τις δυο ομάδες,  φεύγοντας από το γήπεδο με την ελπίδα η ομάδα της Λέσβου να επιστρέψει σύντομα στην μεγάλη κατηγορία.

Με απουσίες η Καλλονή

Ο Καραγεωργίου δεν είχε στην διάθεση του τους Τσαμπούρη, Καλτσά, Γεωργίου, Ελλακόπουλο, Κάρλσον, Μάρκοβιτς ενώ στην προθέρμανση τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε ο Φαβάλι. Μάλιστα στην συνέντευξη τύπου έκανε λόγο για σπάνιο γεγονός παραμονές του παιχνιδιού να τραυματίζονται τόσοι παίκτες.   Το παιχνίδι φάνηκε από την αρχή πως θα ήταν χορταστικό καθώς μόλις στο 5ο ο Ματέι με πλασέ από το ύψος της περιοχής  άνοιξε το σκορ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ουσέρο μετά από λάθος της άμυνας με τον ίδιο ακριβώς τρόπο  έκανε το 0-2. Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος και είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα με την Καλλονή να μην μπορεί να πατήσει περιοχή. Στην επανάληψη όμως το σκηνικό άλλαξε με τους γηπεδούχους να πληρώνουν με το ίδιο νόμισμα τους αντιπάλους σκοράροντας δυο γρήγορα γκολ και μετατρέποντας το 0-2 σε 2-2. Αρχικά στο 51ο με τον Μανούσο να ευστοχεί σε πέναλτι που κέρδισε ο Γιουκαρής από τον Κειτά και πέντε λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Αναστασιάδη μετά από κόρνερ του Γκιόλια. Η χαρά όμως των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ καθώς στο 69ο ο Μπρίτο έδωσε και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους ενώ στο 76ο ο  Λε Ταλέκ διαμόρφωσε το τελικό 2-4. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τους φιλάθλους της Λέσβου να χειροκροτούν την ομάδα και να την ευχαριστούν για τις στιγμές που τους χάρισε.