Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Στην 8η θέση ο Μπουντάκης

Στην Άνω Χώρα της ορεινής Ναυπακτίας πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Marathon Elite & Master, όπου ο Ποδηλατικός  Σύλλογος  Λέσβου συμμετείχε με τον αθλητή Μπουντάκη Μπάμπη στην κατηγορία Master, ο  οποίος κατάφερε και τερμάτισε 8ος ανάμεσα στα καλύτερα ονόματα της ελληνικής ποδηλασίας. Ταυτόχρονα διεξήχθησαν και οι Ποδηλατικοί Αγώνες Ορεινής Ναυπακτίας (open) όπου συμμετείχαν, ο αθλητής Ντάρας Γιώργος στην κατηγορία 40-49 και ο Παναγιώτης Γιαννούλης στην κατηγορία 30-39.

Ντάρας και Γιαννούλης έτρεξαν στην διαδρομή των 40 χλμ. και κατέλαβαν την 8η και 6η θέση αντίστοιχα με πολύ καλούς χρόνους και οι δυο. Ο Μυτιληνιός του Παναθηναϊκού, Τελωνιάτης Νίκος, που αγωνιζόταν στην διαδρομή των 26 χλμ. κατάφερε να ανεβεί στην κορυφή του βάθρου αφού πέρασε μεγάλα ονόματα της ελληνικής ποδηλασίας. Η όλη διοργάνωση ήταν πολύ όμορφη και διεξάγεται για 8η φορά από την περιβαλλοντική οργάνωση Πράσινο+Μπλε με την στήριξη του Δήμου Ναυπάκτου και της Περιφέρειας. Η περιοχή της Άνω Χώρας είναι καταπράσινη και η διαδρομή άφησε μόνο θετικές εντυπώσεις στους συμμετέχοντες.