Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Στον πόντο το πρωτάθλημα

Ο Αιγέας ήταν ο κερδισμένος της πρώτης αγωνιστικής των μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή στην Α’ Τοπική. Η ομάδα του Πλωμαρίου επικράτησε δύσκολα 2-0 του Αετού εντός έδρας και εκμεταλλεύτηκε την λευκή ισοπαλία του Αιγείρου με τον Διαγόρα, μειώνοντας την διαφορά από την κορυφή στον πόντο πλέον. Στο γήπεδο της Θερμής ο Διαγόρας εμφανίστηκε πιο παθιασμένος εν αντιθέσει με τον αντίπαλό του που δεν είχε την ίδια θέληση, όπως πριν μερικές ημέρες στο αντίστοιχο παιχνίδι πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Αγ. Παρασκευής στάθηκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο (αν και εμφανίστηκε με 12 παίκτες εκ των οποίων ο 12ος ήταν ο δεύτερος τερματοφύλακας), είχε ευκαιρίες να σκοράρει, με πιο κλασικές αυτές του Μαλακού που από λάθος της άμυνας βρέθηκε απέναντι από τον Πουρή, αλλά αντί να πλασάρει προσπάθησε να τον ντριπλάρει, αλλά και του Φιλιανού που επίσης απέναντι από τον Πουρή αστόχησε και γενικά έδειξε πιο συγκεντρωμένη, με περισσότερα τρεξίματα στο γήπεδο. Από την άλλη ο Αίγειρος είχε και αυτός τις δικές του απουσίες και μάλιστα σημαντικές, καθώς ο Βλαστέλλης μάλλον έχει υποστεί ρήξη χιαστού και δεν θα αγωνιστεί ξανά, ενώ ο Τάκης Ελευθερίου που ήταν ο κορυφαίος στο αντίστοιχο παιχνίδι προ ημερών ήταν τιμωρημένος.

Ωστόσο οι παίκτες του Κοκκινέλλη δεν είχαν την ίδια δυναμική, έδειξαν να αιφνιδιάζονται από το παιχνίδι του αντιπάλου, οι παίκτες-βαρόμετρο, όπως ο Μιχαλάκης ή ο Καδής, χάθηκαν στην μετριότητα και αυτό φάνηκε και στον αγωνιστικό χώρο. Βέβαια και η ομάδα των Μιστεγνών είχε τις δικές της κλασικές ευκαιρίες και με τετ – α – τετ του Βαμβουκλή και με τον Αληγιάννη, που επίσης αστόχησε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Όσο για την διαιτησία δυο φάσεις είναι αυτές που ξεσήκωσαν διαμαρτυρίες από πλευράς Διαγόρα, ένα χέρι στο 5ο μέσα στην περιοχή, το οποίο ο Βουρανής θεώρησε ακούσιο και είχε δίκιο, και μια φάση στα μισά της επανάληψης όταν ο Πουρής ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Μαλακό, ο διαιτητής έδωσε το φάουλ αλλά όχι και την κόκκινη κάρτα, κιτρινίζοντάς τον. Στο Πλωμάρι τώρα, ο Αιγέας δυσκολεύτηκε απέναντι στον Αετό και σε καμία περίπτωση ο αγώνας δεν θύμιζε το 6-2 με το οποίο είχαν νικήσει οι Πλωμαρίτες στο πρωτάθλημα. Ο Αετός εμφανίστηκε πιο συγκεντρωμένος χωρίς να έχει κάτι να χάσει και δυσκόλεψε τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο πρώτο μέρος είχαν κάποιες ευκαιρίες, με χαρακτηριστικότερη αυτή του Αγιακάτσικα ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι.

Στην επανάληψη το ματς έγινε πιο δυνατό, ο Αιγέας κατάφερε στο 60ό μετά από κόρνερ του Τηνιακού και κεφαλιά του Άνταμ να ανοίξει το σκορ και “καθάρισε” το παιχνίδι στο 70ό όταν μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Βελούτσου ο Χρυσάφης διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Κρίσιμη αγωνιστική στην Β’ Τοπική

Συνεχίζονται αύριο Σάββατο, στις 17.30, τα μπαράζ ανόδου της Β’ Τοπικής,  με τον Ανδρονικά να παίζει με τον Αλκιβιάδη στα Παράκοιλα και  τον Μεσότοπο να υποδέχεται την Φίλια. Ο Ανδρονικάς και ο ΑΟΜ με 7 και 6 βαθμούς αντίστοιχα αν κερδίσουν τους αντιπάλους τους (3 βαθμούς έχει η Φίλια, 1 ο Αλκιβιάδης) θα κάνουν άλμα ανόδου και πολύ δύσκολα θα χάσουν την άνοδο.

Ισόπαλοι Αρίων και Ορφέας

Μοιρασιά βαθμών είχαμε  στο γήπεδο του Παπάδου στο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Αρίωνα και τον  Ορφέα, οι οποίοι αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1. Δύο ομάδες που από του χρόνου θα παίζουν σε άλλη κατηγορία και το μόνο που απομένει  να μάθουμε είναι ποιος  θα τερματίσει στην πρώτη θέση. Ο γηπεδούχος αν και προηγήθηκε σχετικά πολύ νωρίς στο σκορ (15′) με τον Γρηγόρη Χριστοδούλου, δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη, αφού  στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο  Λάμπρος Γιαλαμάς διαμόρφωσε το τελικό 1-1. Στα χαρτιά ο Ταξιάρχης πήρε με 3-0 την Άναξο φθάνοντας τους τέσσερις  βαθμούς.