Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

Στον τελικό του Κυπέλλου ο Ατρόμητος Ανεμότιας

ΝΙΚΗΣΕ ΧΤΕΣ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ 4-3 (Κ.Α 1-1) ΤΟΝ ΟΔΥΣΣΕΑ ΕΛΥΤΗ

Την πρόκρισή του για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Λέσβου εξασφάλισε χτες το απόγευμα ο Ατρόμητος Ανεμότιας, επικρατώντας στον πρώτο ημιτελικό του Οδυσσέα Ελύτη με 4-3 στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1-1 με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα με γκολ του Μανιού στο 40ό, αλλά τους φιλοξενούμενους να απαντούν άμεσα τρία λεπτά αργότερα με γκολ του Νικόλοφ.

Το σκορ δεν άλλαξε στην κανονική διάρκεια, αλλά ούτε και στην παράταση, με τον Ατρόμητο να αστοχεί σε πέναλτι με τον Νερατζή στο 93ο και να έχει δοκάρι λίγο πριν το φινάλε. Στην ρώσικη ρουλέτα, μεγάλος πρωταγωνιστής του Ατρομήτου ήταν ο τερματοφύλακας Παπαδέλλης που απέκρουσε τρία πέναλτι και χάρισε ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του. Να θυμίσουμε ότι και πέρυσι ο Ατρόμητος είχε πάει στον τελικό χάνοντας από τον Διαγόρα, ενώ ο αντίπαλός του φέτος θα προκύψει από τον δεύτερο ημιτελικό ανάμεσα στον Αιολικό και τον Διαγόρα που θα γίνει την Τετάρτη.