Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Το πάλεψε ο Ήφαιστος

Παρά την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του Μανωλόπουλου, ο Ήφαιστος Λήμνου υποκλίθηκε μπροστά στην ανωτερότητα της ΑΕΚ, από την οποία και ηττήθηκε με σκορ 83-69.

Ούτε τώρα κατάφερε να πανηγυρίσει μια εκτός έδρας νίκη, γνωρίζοντας βέβαια πως μόνο εύκολο δεν θα ήταν κάτι τέτοιο μέσα στην έδρα της Κυπελλούχου Ευρώπης. Η παρουσία όμως της ομάδας της Λήμνου ήταν παραπάνω από ικανοποιητική, αν υπολογίσει κανείς το μέγεθος του αντιπάλου.

Οι νησιώτες έδειξαν θέληση να πιέσουν τους αντιπάλους από το πρώτο μόλις δευτερόλεπτο, έπαιξαν με την μπάλα χαμηλά και κοντά στην ρακέτα και έως και το ημίχρονο είχαν καταφέρει να κρατήσουν επαφή με το σκορ, με την διαφορά να είναι στο ένα σουτ έξω από τα 6,75 (41-38).

Καταλυτική στην εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν όμως η τρίτη περίοδος. Η ομάδα του Ήφαιστου δεν κατάφερε να παίζει με την ίδια ευκολία στο χαμηλό ποστ, οι περιφερειακοί της ομάδας δεν κατάφεραν να βάλουν κάποια σουτ, κάτι που η ΑΕΚ φυσικά και δεν άφησε ανεκμετάλλευτο και με την εμπειρία που διαθέτει κατάφερε να βάλει κάποια μεγάλα σουτ και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Ξεχώρισε ο Έβανς για την ομάδα του Μανωλόπουλου, πετυχαίνοντας 21 πόντους.

Τέταρτη ήττα στην παρθενική του αυτή σεζόν για τον Ήφαιστο, ακόμη ψάχνει την πρώτη του εκτός έδρας νίκη, δίνοντας όμως καλά δείγματα γραφής στην πλειοψηφία των αγώνων του.