Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Μεγάλη νίκη ο Αιολικός!

Τεράστια νίκη κατέκτησε ο Αιολικός που κατάφερε να επιβληθεί του Παπάδου Γέρας με σκορ 64-56, συνεχίζοντας αήττητος στο πρωτάθλημα. Χωρίς προβλήματα συνέχισε ο Αίολος, 51-66 απέναντι στον Ερμή Παμφίλων, με διαφορά επιβλήθηκε ο Αρισβαίος Καλλονής του Θησέα Παναγιούδας (47-71).

Παπάδος Γέρας – Αιολικός Μυτιλήνης 56-64

Ο Αιολικός ήταν αυτός που πανηγύρισε την νίκη στο ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς ανάγκασε τον Παπάδο Γέρας στην πρώτη του ήττα για φέτος.

Καλύτερη η ομάδα της Μυτιλήνης στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την ομάδα της Γέρας να απαντάει στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 29-29. Ολοφάνερα πιο αποφασισμένος για την νίκη ο Αιολικός στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να βάλει τα μεγάλα σουτ που έκαναν τελικά την διαφορά και να φύγει θριαμβευτής από το κλειστό της Νεάπολης. Σταμούλης (19) και Κούκουρας (15) αποτέλεσαν μεγάλους συντελεστές στην νίκη του Αιολικού, ακόμη ένα μεστό παιχνίδι για τον Ζεστό (23).

Ερμής Παμφίλων – Αίολος Μυτιλήνης 51-66

Φανερά ανώτερη η ομάδα του Γιαννίκου, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα σε κανένα σημείο του αγώνα από την ομάδα του Ερμή. Διψήφια η διαφορά από το ημίχρονο, ποτέ δεν ανησύχησαν για το παιχνίδι οι παίκτες του Αιόλου, ακόμη και όταν χαλάρωσαν στην τέταρτη περίοδο, με την διαφορά να πέφτει αισθητά. Καλό παιχνίδι ο Συνοδινός για τους νικητές σημειώνοντας 15 πόντους, εξαιρετικός και ο Φιλίντας με 16 πόντους από πλευράς Ερμή.

Θησέας Παναγιούδας – Αρισβαίος Καλλονής 47-71

Το προσπάθησε ο Θησέας απέναντι στον Αρισβαίο, χωρίς τελικά να τα καταφέρει, ηττήθηκε με μεγάλη διαφορά. Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά πάντως για την ομάδα της Παναγιούδας, που στο τέλος της περιόδου προηγούταν για 2. Από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να ξαναφανεί ανταγωνιστική, σκοράροντας λίγους και δεχόμενη πολλούς, γνώρισε ακόμη μια ήττα, με τον Αρισβαίο να παίρνει την πρώτη του νίκη με εύκολο τρόπο. Ακόμη ένα παιχνίδι που ο Μαριόλας ξεχώρισε με 16 πόντους. Για ακόμη μια φορά είχε τον πρώτο λόγο στην επίθεση της ομάδας του ο Παπαθανασίου με 19 πόντους για τον Θησέα.