Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

“Βόλτα” στο Λεβάντε ο Αιολικός 4-1

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΝΤΕΜΠΟΥΤΟ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΥ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ ΔΥΟ ΓΚΟΛ

Ιδανικά, έστω και αν η δυναμικότητα του αντιπάλου δεν αφήνει πολλά περιθώρια για πανηγυρισμούς ξεκίνησε την νέα χρονιά ο Αιολικός, κερδίζοντας εύκολα στην Ζάκυνθο το Λεβάντε με 4-1, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη παρουσιάστηκε σοβαρή μετά την διακοπή του πρωταθλήματος, δεν άφησε περιθώριο στους γηπεδούχους να σκεφτούν καν το ενδεχόμενο θετικού αποτελέσματος και πέρασε από μια έδρα που παρότι χαρακτηρίζεται εύκολη, κρύβει παγίδες μιας και εκεί έχασαν βαθμούς και ο Παναργειακός και η Καλαμάτα.

Το μεγαλύτερο κέρδος για την ομάδα της Μυτιλήνης όμως πέρα από τους τρεις βαθμούς ήταν η παρουσία των δυο νεοφερμένων ποδοσφαιριστών Καλαγκάνη και Ηλιόπουλου, με τον δεύτερο να δείχνει πολύ καλά στοιχεία και να σκοράρει μάλιστα δυο φορές. Για να είμαστε βέβαια ρεαλιστές και οι δυο θα κριθούν σε πιο δύσκολα παιχνίδια, απέναντι σε πιο σοβαρούς αντιπάλους, αλλά τα πρώτα δείγματα γραφής τους ήταν εξαιρετικά. Εκτός από την δική τους όμως νίκη στον Αιολικό “πανηγύρισαν” και την ισοπαλία στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, με τον Παναργειακό να ισοφαρίζει στο τέλος την Σπάρτη, αποτέλεσμα που έφερε τον Αιολικό σε απόσταση ενός πόντου από την ομάδα του Άργους και 4 βαθμών από την κορυφή και την Σπάρτη, με την οποία θα παίξει σε δυο αγωνιστικές, αμέσως μετά την αναμέτρηση με την Χαλκίδα στην Μυτιλήνη.

Από νωρίς το αφεντικό

Στον Αιολικό “φοβόντουσαν” το παιχνίδι, περισσότερο γιατί υπήρχε αυτή η διακοπή που πάντα επηρεάζει τις ομάδες, ενώ το Λεβάντε παρά το ότι βρίσκεται στην τελευταία θέση, είναι σκληρό καρύδι, έχοντας μέσα στην έδρα του κερδίσει την Καλαμάτα και αποσπάσει ισοπαλία από τον Παναργειακό. Οι παίκτες του Αιολικού όμως εμφανίστηκαν σοβαροί και από τα πρώτα λεπτά πήραν τα ηνία ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 17ο, με τον Ηλιόπουλο να ανοίγει λογαριασμό στα πρώτα του μόλις λεπτά συμμετοχής με την νέα του ομάδα.

Από κει και πέρα ο Αιολικός έλεγχε τον ρυθμό χωρίς να απειλείται, είχε 2-3 καλές στιγμές και τελικά έφτασε στο 0-2 στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, με τον Μίχο να εκτελεί με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στην επανάληψη το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα της Μυτιλήνης, αφού οι γηπεδούχοι στην μοναδική μέχρι τότε επίσκεψή τους στα καρέ του Πουρή μείωσαν με τον Μαρούδα και προς στιγμή άγχωσαν τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο ο Αιολικός ανέβασε στροφές και πάλι άμεσα και μέσα σε διάστημα 3 λεπτών στο 57ο και στο 59ο πέτυχε άλλα δυο γκολ, με τους Σίμωση και Ηλιόπουλο “καθαρίζοντας” μια και καλή την υπόθεση νίκης.

Αιολικός: Πουρής, Κριπιντήρης, Παπαζούδης, Μίχος, Γάλας, Καλαγκάνης, Καδής (80ό Μαρίνος) , Κέρι (74ο Λαλάς), Ηλιόπουλος (65ο Κίστα), Μανουσάκης, Σίμωσης.