Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Στα καλύτερά του ο Αιολικός

ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΘΕΣΗ ΝΙΚΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΥΛΟ 2-1

Την καλύτερη περίοδό του στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα διάγει ο Αιολικός, ο οποίος την Κυριακή το μεσημέρι πέτυχε την δεύτερη σερί του νίκη μέσα στα Λουτρά, επικρατώντας του Τσικλητήρα Πύλου με 2-1 και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, βρίσκεται πλέον στην πρώτη τετράδα του ομίλου, στοχεύοντας να παραμείνει εκεί μέχρι τέλους. Η ομάδα της Μυτιλήνης δείχνει να έχει βρει τον ρυθμό της, παίζει κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, οι παίκτες της έχουν πλέον βρει τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο και τα αποτελέσματα είναι φυσικό επακόλουθο. Η εβδομάδα που ακολουθεί είναι άκρως απαιτητική και κουραστική συνάμα, καθώς αύριο Τετάρτη η ομάδα θα παίξει στην Πάτρα με την Παναχαϊκή για το κύπελλο της Γ’ Εθνικής, ενώ εν συνεχεία την Κυριακή θα βρίσκεται και πάλι στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει την Αχαϊκή για το πρωτάθλημα.

Έκανε τα εύκολα, δύσκολα

Ο Αιολικός ήταν αποφασισμένος να πάρει τα ηνία από νωρίς και να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα. Έτσι μπήκε δυνατά έχοντας την κατοχή, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πύλου ισορρόπησε την κατάσταση και ήταν εκείνη που είχε την πρώτη καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό αφού μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά ο Μπίζος βρέθηκε μόνος του αμαρκάριστος στην μικρή περιοχή, το πλασέ του όμως κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 30ό ανοίγοντας το σκορ, όταν ο Παληγεώργος πρόλαβε την έξοδο του τερματοφύλακα, πλάσαρε στην άδεια εστία και ο  Χρήστου την έσπρωξε στα δίχτυα σιγουρεύοντας το 1-0.

Η δεύτερη καλή στιγμή για τον Αιο να διευρύνει το σκορ ήρθε στο 41ο με τον Μίχο να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ, αλλά  ό,τι δεν κατάφερε ο Μίχος το πέτυχε και πάλι ο Χρήστου πριν τη λήξη του ημιχρόνου  μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια του Τάχια. Ο νεαρός αμυντικός  πήρε την μπάλα από την άμυνά του και διέσχισε όλο το γήπεδο, πασάροντας την κατάλληλη στιγμή στον συμπαίκτη του,  ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 2-0. Και ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης οι  γηπεδούχοι είχαν 2-3 καλές στιγμές για να “καθαρίσουν” οριστικά το παιχνίδι, το γκολ του Γραμματικόπουλου στο 71ο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε και πάλι τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι και τα τελευταία 20 λεπτά έγιναν αγχωτικά. Ο Τσικλητήρας προσπάθησε να πιέσει αλλά οι παίκτες του Αιολικού δεν είχαν όρεξη για “αστεία” και έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους. Αξίζει να σημειωθεί πως μετά το τέλος του παιχνιδιού επικράτησε ένταση μεταξύ των παικτών του Τσικλητήρα  και αυτών του Αιολικού, ενώ στην εξίσωση μπήκαν και κάποιοι παράγοντες, με την “σπίθα” ευτυχώς να σβήνει γρήγορα.

Συνθέσεις:

Αιολικός: (Ζαχαρής, Ιωαννίδης, Κρητικός, Κριπιντίρης, Τάχιας, Κεσίδης, Μίχος, Παληγεώργος (90’ Σπάρταλης), Ευσταθίου (85’ Αμπντούλ), Χρήστου, Μπουρούς (77’ Μανουσάκης)

Τσικλητήρας: (Παλιγκίνης, Παναγόπουλος, Μπίζος, Καραμπάς, Ρούσσης, Ζαχαρόπουλος, Αλάν Μεντούρ (46’ Μικελάτος), Τσάτσος (65’ Πολύδωρος), Γραμματικόπουλος, Κερμενίδης (85’ Σβίγκος), Πήλιος

Γιάννης Πολλαετίδης, προπονητής Αιολικού

«Ήταν μια νίκη που ήρθε με άγχος γιατί δεν τελειώσαμε το παιχνίδι όταν έπρεπε, δεχτήκαμε ένα γκολ από δική μας αδράνεια στην φάση του φάουλ και δώσαμε στον Τσικλητήρα το δικαίωμα να ελπίζει μέχρι τέλους. Δεν πιάσαμε την απόδοση προηγούμενων αγώνων, αλλά κερδίσαμε και είναι ένα τρίποντο που μας δίνει και ψυχολογία και μας ανεβάζει βαθμολογικά. Θέλω να συγχαρώ τα παιδιά για την προσπάθεια. Αυτά τα αποδυτήρια στον Αιολικό είναι τα καλύτερα που έχω γνωρίσει στην καριέρα μου και είμαι συγκινημένος γιατί είναι παιδιά που τα δίνουν όλα. Ο Μανουσάκης είχε γαστρεντερίτιδα και έκανε μια προπόνηση, ο Μίχος ακόμη είχε προβλήματα με τον τραυματισμό του και όμως μου ζήτησαν να παίξουν και τα έδωσαν όλα. Και έτσι είναι και όλοι οι παίκτες, ακόμη και τραυματίες βοηθάνε στις προπονήσεις για να βγαίνουν σωστά. Τους αξίζουν συγχαρητήρια, όπως και στον κόσμο μας, που μας βοηθά σε κάθε παιχνίδι, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό».