Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Το πάλεψε αλλά δεν άντεξε…

Το πάλεψε για ένα ημίχρονο, έβαλε δύσκολα στον Παναθηναικό, αλλά η Καλλονή δεν άντεξε χτες το βράδυ στο Στάδιο Μυτιλήνης, γνωρίζοντας την ήττα με 0-2, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 17η αγωνιστική της Super League. Το γκολ του Καλτσά στο 47ο άλλαξε τις ισσοροπίες του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να μην έχουν τα ψυχικά αλλά κυρίως τα ποδοσφαιρικά αποθέματα να επιστρέψουν στο παιχνίδι, γνωρίζοντας άλλη μια ήττα στην σαιζόν. Πλέον η κατάσταση γίνεται ακόμη πιο δύσκολη, με την Καλλονή να παραμένει στους 7 βαθμούς, τις υπόλοιπες ομάδες να ξεμακραίνουν και τα περιθώρια να είναι κάτι παραπάνω απο στενά. Ο Νίκος Καραγεωργίου πάντως εμφανίστηκε αισιόδοξος στην Συνέντευξη Τύπου, τονίζοντας πως με τις προσθήκες που γίνονται η ομάδα θα ανακάμψει και αν μη τι άλλο θα βάλει δύσκολα στους αντιπάλους της που την έχουν ξεγραμμένη ήδη.
Σαν να μην έγινε το πρώτο ημίχρονο
Στο κατάμεστο Στάδιο Μυτιλήνης ο Νίκος Καραγεωργίου παρέταξε την ομάδα χωρίς τους νεοφερμένους ποδοσφαιριστές καθώς παρά το οτι βρίσκονταν αρχικά στην αποστολή, τα δελτία τους δεν εκδόθηκαν και δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής. Έτσι χωρίς τους Κάρλσον και Μίκιτς ο Καβαλιώτης τεχνικός χρησιμοποίησε τους γνωστούς 11 που επιλέγει σε κάθε παιχνίδι, αφού όπως και ο ίδιος δήλωσε άλλοι δεν υπάρχουν. Το πρώτο μέρος πάντως γρήγορα θα ξεχαστεί καθώς δεν είχε τίποτα να επιδείξει, πέρα απο δυο ευκαιρίες μια για κάθε ομάδα. Η Καλλονή καλά στημένη στον αγωνιστική χώρο, πίεζε ψηλά δεν άφηνε κενούς χώρους, οι παίκτες της έπεφταν στις φάσεις πρώτοι και ο Παναθηναικός είχε μεγάλο πρόβλημα στην ανάπτυξη. Η μοναδική καλή στιγμή στο πρώτο μέρος για τους πράσινους ήταν ενα σουτ του Πράνιτς στο 38ο που έφυγε άουτ ενώ η Καλλονή απάντησε με κεφαλιά του Μάρκοβιτς στο τελευταίο λεπτό, με την μπάλα να φεύγει επίσης άουτ. Ο Παναθηναικός είχε κατοχή 70% στο πρώτο μέρος αλλά τελείως ανούσια χωρίς φαντασία στο παιχνίδι του και χωρίς να απειλεί.
Το γρήγορο γκολ
Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Παναθηναικός ευτύχησε στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ της Καλλονής να σκοράρει και να “σπάσει” την άμυνα της. Ο Μπουμάλ τροφοδότησε τον Καλτσά μέσα στην περιοχή, αυτός προστάτευσε την μπάλα βάζοντας πλάτη, γύρισε και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα του Χόγκ για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Παναθηναικός, έφτασε μια ανάσα απο το 0-2, όταν ο Αμπέντ έκανε σέντρα σουτ, ο Χόγκ προσπάθησε να απομακρύνει και την έστειλε στο δοκάρι και κόρνερ. Απο κει και πέρα τα ηνία ανέλαβε η Καλλονή που μην έχοντας κάτι να χάσει πλέον βγήκε στην επίθεση με τον Μάρκοβιτς να χάνει μοναδική ευκαιρία μετά απο φάουλ του Τσαμπούρη στο 66ο, αφού δεν μπόρεσε σε κενή εστία να βρει την μπάλα. Έξι λεπτά μετά ο Καλτσάς βρήκε χώρο έξω απο την περιοχή έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα δίπλα απο την εστία του Στίλ. Δυο λεπτά μετά και πάλι η Καλλονή απείλησε με τον Μανούσο να εκμεταλλεύεται λάθος του Κουτρουμπή αλλά το σουτ του απο το ύψος της περιοχής κόντραρε στα σώματα και κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα του τριφυλιού. Η είσοδος στο παιχνίδι του Μπέργκ έκανε πολύ επικίνδυνο τον Παναθηναικό στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους πράσινους να χάνουν μοναδική ευκαιρία στο 81ο με τον Σουηδό να πιάνει το σουτ στην κίνηση αλλά τον Χογκ να διώχνει στην αριστερή του γωνία με την μπάλα ωστόσο να μην απομακρύνεται να φτάνει στον Ζέκα που σούταρε απευθείας με τον Χογκ να αποκρούει και πάλι. Τρία λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναικός έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Μπεργκ μπήκε στην περιοχή και σέντραρε με τον επερχόμενο Ατζαγκούν από τα δυο μέτρα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στη ρίζα της αριστερής δοκού και έξω ενώ στην επαναφορά ο Μπουμάλ έκανε τη σέντρα και ο Μπεργκ το βολ πλανέ με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Τελικά το 0-2 για το τριφύλλι ήρθε στο 90 με τον Μπουμάλ να μπαίνει απο πλάγια στην περιοχή και ενώ όλοι περίμεναν πάσα αυτός σούταρε διαγώνια και πέρασε την μπάλα κάτω από τον Χογκ “σφραγίζοντας” το τρίποντο για την ομάδα του.
ΚΑΛΛΟΝΗ (Νίκος Καραγεωργίου): Χογκ, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Γουερέ, Μάρκοβιτς (69′ Μπαργκάν), Ελακόπουλος, Γεωργίου, Μανούσος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πράνιτς, Εσιέν (73′ Λαγός), Ζέκα, Αμπέντ (67′ Ατζαγκούν), Μπουμάλ, Καλτσάς, Πέτριτς (57′ Μπεργκ).
Έξαλλος ο Μιχαλάκης
Οι φίλοι του Παναθηναικού έδωσαν βροντερό παρών στις εξέδρες ωστόσο στο τέλος του αγώνα δημιουργήθηκε επεισόδιο μεταξύ ορισμένων εξ αυτών και του Προέδρου της Καλλονής Νίκου Μιχαλάκη. Ένα πανό του Αιολικού που υπήρχε στην εξέδρα των φίλων του Παναθηναικού και το σύνθημα “Εκεί εκεί στην Β Εθνική” προκάλεσαν την έντονη δυσαρέσκεια του Νίκου Μιχαλάκη ο οποίος μετά την λήξη πήγε στην εξέδρα και διαμαρτυρήθηκε προς τους οπαδούς οι οποίοι του απάντησαν με το ίδιο σύνθημα, για να λήξει τελικά εκεί το επεισόδιο.
Δηλώσεις
Ανδρέα Στραματσόνι, προπονητής Παναθηναικού
Στο πρώτο ημίχρονο δεν είμασταν λαμπεροί και δεν απειλήσαμε την Καλλονή η οποία προέρχονταν απο νίκη επί του ΠΑΟΚ και είχε καλή ψυχολογία. Στην επανάληψη σκοράραμε νωρίς, παίξαμε καλύτερα και έμεινα ικανοποιημένος απο την παρουσία της ομάδας. Υπάρχει κούραση αφού παίξαμε το τρίτο παιχνίδι μέσα σε λίγες ημέρες και αυτό είναι ένα πρόβλημα. Ο Μέστο είναι ένας παίκτης που τον ξέρω και ήταν πολύ καλός ενώ στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε και επιθετικά. Ο Εσιέν είχε ένα πρόβλημα τραυματισμού, έχει παίξει συνεχόμενα παιχνίδια και τον άλλαξα γιατί δεν ήθελα να ρισκάρω”.
Νίκος Καραγεωργίου, προπονητής Καλλονής
«Έγινε μία καλή προσπάθεια από τους ποδοσφαιριστές μας. Εκεί που έδειχναν τα πράγματα ότι το παιχνίδι ήταν ελεγχόμενο χωρίς να μας απειλεί ο Παναθηναϊκός ήρθε το πρώτο γκολ που μας πόνεσε πολύ. Τα πράγματα γίνονται δύσκολα και η ψυχολογία δεν είναι καλή. Το σημερινό ήταν ένα παιχνίδι που στο σχεδιασμό το είχαμε και χαμένο. Βέβαια δεν έχουμε πολυτέλεια να χάνουμε παιχνίδια στην θέση που βρισκόμαστε. Είμαστε σε μία κρίσιμη καμπή που προσπαθούμε να αλλάξουμε πράγματα. Παίζαμε σήμερα στην ουσία με έντεκα ποδοσφαιριστές αφού στον πάγκο βρίσκονταν παιδιά των ακαδημιών. Όταν θα είναι έτοιμοι οι νέοι ποδοσφαιριστές και γυρίσει και λίγο η τύχη με το μέρος μας θα αρχίσουμε να βάζουμε δύσκολα στους αντιπάλους μας και θα το δείτε. Δεν λεω οτι η Καλλονή θα σωθεί, αλλά θα το παλέψουμε και θα δείτε οτι θα διεκδικήσουμε όσες πιθανότητες έχουμε. Ψάχνουμε να κάνουμε άλλες 1-2 προσθήκες, αλλά χρειαζόμαστε έτοιμους παίκτες που θα μπουν κατευθείαν στην ομάδα και θα παίξουν. Και τέτοιοι δεν υπάρχουν. Ο Κειτά και ο Κρολ όσο είμαι εγω στην ομάδα δεν πρόκειται να ξανά αγωνιστούν.».