Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Απέκλεισε τον Αίγειρο ο Ατρόμητος Ανεμότιας

Με τον Ατρόμητο Ανεμότιας να είναι ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Α’ Φάσης του κυπέλλου Λέσβου απέναντι στον Αίγειρο στέλνοντάς του  «μήνυμα» εν όψει και πρωταθλήματος και με τα φαβορί να επικρατούν, άνοιξε το Σαββατοκύριακο η ποδοσφαιρική σεζόν στην Λέσβο. Την πρόκριση πήραν ακόμη ο Αετός, που κέρδισε 2-0 στα Λουτρά τον Οδυσσέα Ελύτη, ο Όλυμπος που πέρασε με το ίδιο σκορ από την Σκάλα Καλλονής και την Προοδευτική, ο Μεσότοπος που δυσκολεύτηκε αλλά ξεπέρασε το εμπόδιο του Ταξιάρχη στον Μανταμάδο με 2-1, ο Ανδρονικάς ο οποίος αιφνιδίασε τον Κεραυνό και τον απέκλεισε μέσα στην Μόρια με 3-2, ενώ εύκολα πήρε την πρόκριση ο Πολιχνίτος, νικώντας μέσα στα Λουτρά τον Ορφέα Κεραμειών με 3-0.

Στην επόμενη φάση που θα διεξαχθεί το προσεχές Σαββατοκύριακο, ξεχωρίζει η μεγάλη μάχη του Ατρόμητου με τον Όλυμπο, επίσης στην Καλλονή, μάχες θα γίνουν ανάμεσα σε Αχιλλέα-Μεσότοπο και Πολιχνίτο-Αρίωνα, ενώ στην μάχη μπαίνουν πλέον και ο Αιολικός με τον Διαγόρα όπου θα αντιμετωπίσουν Αιγέα και Ανδρονικά αντίστοιχα, εκτός έδρας.

Τα παιχνίδια

Στην Καλλονή και μπροστά σε πολύ κόσμο που γέμισε την κερκίδα του «Κώστας Κεντέρης», ο Ατρόμητος επικράτησε 2-0 του Αιγείρου και έδειξε πως μπορεί να κοντράρει την ομάδα των Μιστεγνών και στο πρωτάθλημα, έχοντας ενθουσιασμό και πάθος για διάκριση. Από την άλλη, ο Αίγειρος έχασε ένα παιχνίδι που δεν θα του στοιχίσει ιδιαίτερα αφού η διοργάνωση με την παρουσία Αιολικού και Διαγόρα δεν προσφέρεται για πολλά πράγματα, ωστόσο σίγουρα θα κατάλαβαν οι άνθρωποί του πως δεν θα περάσουν εύκολη χρονιά και δεν θα πάρουν περίπατο το πρωτάθλημα, όπως περιμένουν οι περισσότεροι.

Στο πρώτο μέρος ο Αίγειρος είχε τις ευκαιρίες να σκοράρει, ήταν καλύτερος, αλλά δεν τα κατάφερε και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 60’ από  ένα καταπληκτικό γκολ του Χατζηδιαμαντή που από μακρινή απόσταση αιφνιδίασε τον Πουρή κάνοντας το 1-0. Στην  συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, βγήκαν μπροστά, αλλά σε μια αντεπίθεση στο τέλος ο Γρούβας έκανε το τελικό 2-0 και έδωσε το έναυσμα για πανηγύρια στον Ατρόμητο, που τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής μετά το δεύτερο γκολ του Ζαφειρίου. Στην Μόρια ο Ανδρονικάς αιφνιδίασε τον Κεραυνό και με δυο γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, που πέτυχαν οι Κουτλής και Φινφίνης από λάθη του Τσομπανέλλη, πήρε προβάδισμα νωρίς, με τον Κεραυνό να αντιδρά πριν το ημίχρονο και να μειώνει με τον Χαρατσιάρη.

Στην επανάληψη η ομάδα του Μυρογιάννη πίεσε, ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Κανόγκα μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Μποντάκη να μην δίνει τίποτα, αλλά ο Ανδρονικάς ήταν πολύ επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και έκανε το 1-3, σφραγίζοντας την πρόκριση που δεν άλλαξε χέρια παρά την μείωση του σκορ από τον Σαμιακό στο φινάλε. Στα Λουτρά ο Αετός χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα επικράτησε με 2-0 του Οδυσσέα Ελύτη και πήρε την πρόκριση για την β’ φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αρίωνα Παλαιοκήπου. Τα γκολ για την ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου πέτυχαν στην επανάληψη οι Ευαγγέλου και Κοντονίκας.

Στην Σκάλα Καλλονής ο Όλυμπος αντιμετώπισε την Προοδευτική και δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, καθώς το χωμάτινο γήπεδο δεν συνηθίζεται και εύκολα. Στην επανάληψη όμως οι παίκτες του Παπαλόπουλου έκαναν το χρέος τους και με γκολ του Λυγέλλη και του Πετρουζέλλη με πέναλτι (απέκρουσε αρχικά ο Κοκκώνης) πήραν την πρόκριση. Στα Λουτρά ο Πολιχνίτος δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στον Ορφέα Κεραμειών, ομάδα της Β’ Τοπικής και επικράτησε με 0-3, με το σκορ να διαμορφώνεται μάλιστα από το πρώτο μέρος. Ο Γιάννης Αλεξίου άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα, ο Νικέλλης στα μισά του ημιχρόνου έκανε το 0-2 για να διαμορφώσει το τελικό 0-3 στο τέλος του σαρανταπενταλέπτου ο Άγγελος Αλεξίου με ωραία ατομική προσπάθεια.

Τέλος, στον Μανταμάδο ο Μεσότοπος δεν ήταν καλός στο χωμάτινο γήπεδο,  αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα, ισοφαρίζοντας με τον Χατζησπύρου στο ημίχρονο και πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης με τον Μπράκουλα δώδεκα λεπτά πριν το φινάλε.