Αστεράτος Αιολικός στην Αμαλιάδα

Ούτε τα δοκάρια, ούτε η ατυχία, αλλά ούτε ο κακός αγωνιστικός χώρος μπόρεσαν αυτή την φορά να ανακόψουν τον Αιολικό από το να πάρει την πρώτη του νίκη στην σεζόν, επικρατώντας την Κυριακή το πρωί στην Αμαλιάδα του Αστέρα με 2-0. Ο Αιολικός σοβαρός και χωρίς διάθεση να υποτιμήσει τον αντίπαλο, μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και να ανοίξει λογαριασμό στα τρίποντα για φέτος, κάτι που κατάφερε και μάλιστα χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα.

Έτσι έφτασε τους 6 βαθμούς πλέον βγάζοντας ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα αφού αντιμετώπισε τις πρώτες τρεις ομάδες της βαθμολογίας μέχρι σήμερα και άλλες δυο από τις λεγόμενες μικρομεσαίες εκτός έδρας και από δω και πέρα με πιο “εύκολους” θεωρητικά αντιπάλους μπορεί να ανέβει ακόμα ψηλότερα. Βέβαια το ζητούμενο για τον φετινό Αιολικό δεν είναι αν θα τερματίσει 3ος -4ος ή 5ος, αλλά η δημιουργία μιας ομάδας που θα χαίρεσαι να την βλέπεις και θα αποπνέει υγεία. Και μέχρι σήμερα ο Αιολικός είναι μέσα στο στόχο του αυτό, έχοντας αφήσει πίσω τις παθογένειες και όλα εκείνα που τον έκαναν να φαίνεται μάλλον αποκρουστικός στα μάτια των φιλάθλων.

Από νωρίς το αφεντικό

Ο Πέτρος Μίχος δεν είχε αλλαγές στο αρχικό σχήμα σε σχέση με την ομάδα που παρέταξε απέναντι στον Παναρκαδικό, έχοντας όπως φαίνεται κατασταλάξει σε έναν βασικό κορμό που θα στηριχθεί φέτος. Παρά το ακατάλληλο της ώρας (στις 11 ξεκίνησε ο αγώνας για να προλάβει η αποστολή των φιλοξενούμενων να επιστρέψει) και τον κακό αγωνιστικό χώρο, ο Αιολικός μπήκε από νωρίς δυνατά και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο παιχνίδι. Μόλις στο 6ο ο Χρήστου έχασε μοναδική ευκαιρία μετά από πάσα του Μανουσάκη, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Ευσταθίου νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ ανοίγοντας το σκορ. Οι γηπεδούχοι κάτι προσπάθησαν να κάνουν, αλλά ο Πάππος ήταν σταθερός και δεν επέτρεψε να δημιουργηθούν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του.

Στο 25ο ο Αιολικός είχε το καθιερωμένο του πια, όπως σε κάθε παιχνίδι, δοκάρι, με τον Ευσταθίου να το σημαδεύει μετά από πάσα του Μανουσάκη. Το 0-2 για τους φιλοξενούμενους ήρθε πέντε λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου, με τον Μπουρού να κάνει σέντρα και τον Χρήστου με το κεφάλι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στην επανάληψη ο Αιολικός διαχειρίστηκε άψογα τον αγώνα, έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα έχοντας το υπέρ του προβάδισμα και στην κόντρα έχασε ευκαιρίες για να κάνει περισσότερα γκολ.

Αιολικός: Πάππος, Κρητικός, Κριπιντήρης, Τάχιας, Αμπραχαμιάν, Κεσίδης, Μίχος, Μανουσάκης (72’ Παληγεώργος) , Μπουρούς, Ευσταθίου (86 Ραζάκ), Χρήστου (62 Λαλάς).