Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Γκρέμισε όσα έχτιζε…

Ο ΑΙΟΛΙΚΟΣ ΕΧΑΣΕ 3-2 ΣΤΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑ ΤΙΤΛΟ

Ό,τι με κόπο έχτιζε τις τελευταίες αγωνιστικές, έχοντας φτάσει κοντά στην πρώτη θέση, γκρέμισε χτες το απόγευμα στο Λουτράκι ο Αιολικός χάνοντας “από τον κακό του δαίμονα” τα τελευταία χρόνια με 3-2. Ένα αποτέλεσμα που είναι μαγική εικόνα καθώς οι παίκτες του Πέτρου Μίχου είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών, χαμένο πέναλτι, δοκάρι στις καθυστερήσεις, ενώ στον αντίποδα οι γηπεδούχοι με απόλυτη ευστοχία μετέτρεψαν σε γκολ όσες ευκαιρίες δημιούργησαν.

Μάλιστα στην φάση που πέτυχαν το τρίτο τους γκολ ακολούθησε ένταση, αφού οι παίκτες του Αιολικού είχαν σταματήσει να παίζουν με τον Μίχο να είναι στο έδαφος τραυματίας και τους Λουτρακιώτες να σκοράρουν ανενόχλητοι. Μάλιστα η φάση αυτή άναψε για τα καλά “τα αίματα” και μετά τον αγώνα σημειώθηκαν μικροεπεισόδια μεταξύ των παικτών και των παραγόντων των δυο ομάδων. Μετά τα χτεσινά αποτελέσματα, ο Αιολικός βρίσκεται στο -6 από την κορυφή, από Σπάρτη και Παναργειακό, δηλαδή, και θα παίξει τις τελευταίες του πλέον ελπίδες για το πρωτάθλημα την Τετάρτη με την Βάρδα στο εξ αναβολής παιχνίδι και με τον Παναργειακό την Κυριακή εντός έδρας.

Άτυχος, άστοχος, ανίκανος

Ο Αιολικός, έχοντας την συμπαράσταση των φίλων του που ταξίδεψαν στο Λουτράκι, ξεκίνησε καλύτερα και μετά απο ένα αναγνωριστικό πρώτο εικοσάλεπτο άνοιξε το σκορ στο 22ο με τον Κέρι να εκτελεί φάουλ από τα πλάγια και τον Τσιλιγγίρη από το ύψος του πέναλτι να σκοράρει για το 0-1. Με την σέντρα όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τον Κωβαίο να νικά με το κεφάλι τον Πουρή και να κάνει το 1-1.

Και ενώ ο Αιολικός πίεζε στο 32ο ο Παπαναστασίου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του στην δεύτερη επίσκεψη των γηπεδούχων στα καρέ του Πουρή. Ο Αιολικός θα μπορούσε να πάει ισόπαλος στα αποδυτήρια, όταν κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις σε χέρι του Σιώκου, αλλά ο Διαμαντής “ψάρεψε” τον Σίμωση και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του. Στην επανάληψη και ενώ ο Αιολικός πίεζε για την ισοφάριση, στο 56’ έγινε το 3-1 σε μια φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών απο πλευράς φιλοξενούμενων.

Ο Κέρη εκτέλεσε κόρνερ, στην εξέλιξη της φάσης ο Μίχος χτύπησε και έπεσε στο χορτάρι, με τους παίκτες του Αιολικού να σταματούν θεωρώντας ότι το ίδιο θα κάνουν και οι αντίπαλοί τους. Ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν κανονικά, ο Παπουτσής Δ. βγήκε απέναντι από τον Πουρή και με πλασέ έκανε το 3-1. Στην συνέχεια οι παίκτες του Μίχου εγκαταστάθηκαν για τα καλά στην περιοχή του Λουτρακίου, είχαν κλασικές ευκαιρίες με τον Κέρι, τον Μανουσάκη και τον Τσιλιγγίρη, μείωσαν στο 75ο με πέναλτι του Κέρι σε 3-2, είχαν δοκάρι με τον Σίμωση στις καθυστερήσεις, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

ΛΟΥΤΡΑΚΙ (Μεσολόγγης): Διαμαντής, Νικολάου, Χουστουλάκης, Σιώκος, Παναγόπουλος, Τσώκος, Παπουτσής Ν. (63′ Παπουτσής Β.), Μάγγος, Κωβαίος, Σελμανάι, Παπαναστασίου, (70′ Νότης).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μίχος): Πουρής, Καλαγκάνης, Κρητικός (53’ Λαλάς), Μπακάλης, Κριπιντίρης, Μίχος, Βαγγελή (65’ Αθανασόπουλος), Μανουσάκης, Κέρη, Τσιλιγκίρης (85’ Παπαδόπουλος), Σίμωσης.