Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

«Καταιγίδα» ο Παπάδος!

Με νίκες συνέχισαν τα φαβορί στην κατηγορία Ανδρών Μπάσκετ Λέσβου, όπου στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής πραγματοποιήθηκαν δύο από τις τρεις προγραμματισμένες αναμετρήσεις, καθώς η αναμέτρηση ανάμεσα σε Αρισβαίο Καλλονής και Παλλεσβιακού δεν πραγματοποιήθηκε εξαιτίας των δυσμενών καιρικών συνθηκών. Στα παιχνίδια που εξελίχθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης, ο Παπάδος Γέρας επικράτησε αρκετά εύκολα του Θησέα Παναγιούδας με το ευρύ 93-29. Στην άλλη αναμέτρηση, ο Αιολικός δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά επικράτησε του ΑΟ Μυτιλήνης με 56-47.

Χαοτική διαφορά!

Το αναμενόμενο συνέβη στο κλειστό της Νεάπολης στην αναμέτρηση ανάμεσα στον Παπάδο Γέρας και Θησέα Παναγιούδας, με τους Γεραγώτες να φτάνουν σε μια άνετη νίκη με υπέρ τους σκορ 93-29. Η ανωτερότητα των νικητών ήταν δεδομένη και φάνηκε και στο παρκέ, όπου η ομάδα του Ζεστού όντας αποτελεσματική στην επίθεση και μη δίνοντας περιθώρια στον Θησέα παίζοντας σκληρή άμυνα, προηγήθηκε με 30 στο ημίχρονο, έκανε ένα επιθετικό ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο σκοράροντας 34 πόντους, και με αυτό τον τρόπο κατάφερε να φτάσει στην εμφατική αυτή νίκη. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Μπουρούς με 21 πόντους και Καραδόπουλος με 16. Για τους απογοητευμένους παίκτες του Θησέα, ο Γαλατιανός ήταν πρώτος σκόρερ με 9 πόντους.

Δεν του χαρίστηκε

Μόνο εύκολο απόγευμα δεν είχε ο Αιολικός απέναντι στον ΑΟΜ, με τον «Αίο» να καταβάλει μεγάλη προσπάθεια εντός των γραμμών για να ρίξει τον ΑΟ Μυτιλήνης στο καναβάτσο. Πολύ ισορροπημένο το παιχνίδι, με τον Αιολικό να μην καταφέρνει να δημιουργήσει διαφορά στο σκορ. Ο ΑΟΜ κρατούσε συνεχώς μικρή απόσταση από τον αντίπαλο και το ημίχρονο έκλεισε υπέρ του Αιολικού με διαφορά μόλις μίας κατοχής.

Ίδιο το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όμως ο Αιολικός βρήκε τους πόντους που χρειαζόταν, έβγαλε άμυνες και έτσι κατάφερε να φτάσει στην νίκη με 56-47. 14 πόντους είχε ο Κούκουρας για τους νικητές, 16 ο Οικονόμου για την ομάδα του ΑΟΜ.