ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗ Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: Συνεχίζει να ελπίζει σε άνοδο ο Αιγέας παρά την ήττα του με 4-1 από τον ΑΟ Κερατέας

Spread the love

Την ήττα με 4-1 από τον ΑΟ Κερατέας γνώρισε χθες ο Αιγέας Πλωμαρίου στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική.

Παρά την ήττα του ο νταμπλούχος Λέσβου διατηρεί ελπίδες για άνοδο στις εθνικές κατηγορίες, αρκεί να μην ηττηθεί στα δυο εναπομείναντα παιχνίδια με Θύελλα Χαλκειούς στο Πλωμάρι και Φοίβο Κρεμαστής στη Ρόδο. Στα του χθεσινού αγώνα, που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Κερατέας, ο Αιγέας στάθηκε καλά στο πρώτο μισάωρο, όμως στα τελευταία 15 λεπτά η αθηναϊκή ομάδα ξεδίπλωσε το ταλέντο της, σημειώνοντας δυο τέρματα σε διάστημα επτά λεπτών 31΄ και 38΄.

Η ομάδα του Πλωμαρίου μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 στο 44΄ με τον Παράσχο Πρωτούλη, γκολ το οποίο αναπτέρωσε τις ελπίδες του Αιγέα για θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο ΑΟ Κερατέας κέρδισε πέναλτι με το οποίο απέκτησε ξανά διαφορά δυο τερμάτων. Στην επανάληψη ο Αιγέας προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, όμως ο ΑΟ Κερατέας είχε κλείσει καλά τους χώρους, μη επιτρέποντας στους επιθετικούς των φιλοξενούμενων να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία των πρωταθλητών ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής. Μάλιστα στο 82΄ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και άλλο γκολ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.

Μετά από αυτή τη νίκη ο ΑΟ Κερατέας εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Αστέρα Καισαριανής, που στο άλλο χθεσινό εξ αναβολής παιχνίδι νίκησε με 5-0 την Θύελλα Χαλκειούς.

Όσον αφορά το τρίτο εισιτήριο που οδηγεί στη Γ΄ Εθνική, Αιγέας Πλωμαρίου και Φοίβος Κρεμαστής θα δώσουν μεγάλη μάχη για να το κατακτήσουν και αν δεν αλλάξει κάτι στα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής, τότε το μεταξύ τους ματς στις 16 Ιουνίου θα είναι αυτό που θα κρίνει ποια από αυτές τις δυο ομάδες θα ανέλθει στη Γ΄ Εθνική.