Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

Νίκη ανάσας και ψυχολογίας για Αιολικό

Μια νίκη που ήταν κάτι παραπάνω από σημαντική, από κάθε άποψη, πήρε την Κυριακή το απόγευμα στο Στάδιο Καλλονής ο Αιολικός, επικρατώντας με 2-0 του Ερμή Κιβερίου για την 8η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής στον 7ο όμιλο. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη επιτυχία για την ομάδα της Μυτιλήνης φέτος, που της δίνει την ευκαιρία να ανασάνει βαθμολογικά φτάνοντας τους 7 βαθμούς  (για να καταλάβει κανείς πόσο κοντά είναι οι αποστάσεις στον όμιλο, ο Αιολικός πριν το ματς ήταν τελευταίος και τώρα είναι 6ος και στο -4 από την 3η θέση) και να πάρει ψυχολογία για την συνέχεια αρχής γενομένης από το τοπικό ντέρμπι απέναντι στον Διαγόρα.

Σίγουρα η εικόνα της ομάδας και προχθές δεν ήταν αυτή που περιμένει κανείς να βλέπει από τον Αιολικό, δεν μπορούμε να μην σημειώσουμε ωστόσο πως είδαμε βελτίωση σε σχέση με προηγούμενα ματς. Και αυτό μαζί με το τρίποντο είναι κάτι που θα πρέπει να κρατήσουν όσοι βρέθηκαν στις εξέδρες του «Κώστας Κεντέρης», ελάχιστοι δηλαδή.

Γκολ σε ιδανικό σημείο

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο όπου το Κιβέρι είχε μια καλή στιγμή με τον Μπίτζη, ο Αιολικός πήρε τα ηνία, έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες με τον Χρήστου και τον Μπουρού που ήταν σε καλή μέρα, ενώ ενδιάμεσα και οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σουτ του Γιάννου λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου σε μια αντεπίθεση ο Χρήστου βρήκε τον Μπουρού από τα αριστερά, αυτός έκανε το πλασέ, ο Κοζιώτης απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Χρήστου που ακολουθούσε την φάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί, αλλά αμυντικά ο Αιολικός ήταν καλός και δεν άφηνε διαδρόμους. Μάλιστα στο 65ο μετά από μια οργανωμένη από τα πλάγια επίθεση, η μπάλα πέρασε από Παληγεώργο, Διακορώνα, Μπουρού, Χρήστου και ξανά Μπουρού που την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0. Κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με το άγχος να φεύγει από τα πόδια των γηπεδούχων που έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει και άλλα τέρματα. Για σεμινάριο η διαιτησία Ζαχαρόπουλου.

Αιολικός (Κωνσταντίνος Ψυρρόπουλος): Γιώτας, Λάσπατζης, Κρητικός, Τάχιας, Καδής, Διακορώνας, Κεσίδης (84’ Καπταγιάννης), Παληγεώργος (90’ Νυφαδόπουλος), Χρήστου (75’ Κροτσίδας), Λαμπράκης (82’ Λαλάς), Μπουρούς

Ερμής Κιβερίου (Γιώργος Διαμαντής): Κοζιώτης, Ζίου, Σακούλης (64’ Αντωνόπουλος), Λαζάρου, Σέλλης, Κοτσοδήμος, Μουσταφάς (75’ Διαμαντής), Μαρίνης, Μπίτζης (61’ Αγγελόπουλος), Καραγκούνης, Γιάννος (46’ Γκάτσης)

Κώστας Ψυρρόπουλος, προπονητής Αιολικού

«Είχαμε να διαχειριστούμε άγχος περισσότερο ως γηπεδούχοι. Με το γκολ που πετύχαμε στο τέλος του ημιχρόνου πήγαμε καλύτερα στα αποδυτήρια και είπαμε πως πρέπει να συνεχίσουμε το ίδιο για να πετύχουμε άλλο ένα γκολ για να πατήσουμε καλύτερα στο γήπεδο και να απελευθερωθούμε. Η εβδομάδα που δεν παίξαμε μας έδωσε την ευκαιρία να δουλέψουμε και να προετοιμαστούμε καλύτερα κάνοντας και τα εργομετρικά. Χρειάζεται μεγάλη σταθερότητα και δεν μπορείς να εφησυχάσεις καθόλου γιατί η συνέχεια θα είναι δύσκολη αρχής γενομένης από το ματς με τον Διαγόρα».