Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε

Υπό άλλες συνθήκες η ήττα της Καλλονής από τον ΟΦΗ την Κυριακή, στον Ταρλά, με 2-1 δεν θα “ενοχλούσε” τόσο πολύ τους ανθρώπους της ομάδας της Λέσβου, καθώς η διαφορά δυναμικότητας και ποιότητας είναι δεδομένη. Ωστόσο ο τρόπος με τον οποίο ήρθε η ήττα στεναχώρησε άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδας, καθώς η Καλλονή άξιζε κάτι περισσότερο και σίγουρα κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλό της.

Δεν είναι μόνο ότι δέχτηκε το γκολ της ήττας στο 85ο σε μια οριακή φάση που ίσως να ξεκινά και από οφσάιντ, αλλά η γενικότερη παρουσία των παικτών του Γαβαλά που έπαιξαν στα ίσια τον αντίπαλό τους, δεν φοβήθηκαν και αν ήταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι θα είχαν πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία. Όσο για την διαιτησία, ο Δημήτρης Γαβαλάς έκανε παράπονα όχι μόνο για το προχθεσινό παιχνίδι, αλλά γενικότερα για την αντιμετώπιση που έχει η ομάδα του στις τελευταίες αναμετρήσεις, αν και θα πρέπει όσο πάμε προς το τέλος του πρωταθλήματος να μάθει και αυτός και οι παίκτες του να ζουν με τα φαλτσοσφυρίγματα.

Αν κρατούσε στο ημίχρονο…

Η Καλλονή μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχε την ελαφρά υπεροχή, οι παίκτες έμπαιναν πρώτοι στις φάσεις και έδειχνε και πάλι το γνωστό πάθος και την δίψα της για να πάρει τη νίκη. Ο ΟΦΗ “άργησε” να μπει στο ματς, διαμαρτυρήθηκε για μια φάση πέναλτι στο 18ο όταν η μπάλα βρήκε το χέρι του Ζουλιώτη σε γύρισμα του Χαντί και “ξύπνησε” μετά το γκολ που δέχτηκε. Ένα γκολ που ήρθε στο 26ο όταν ο Λαμπράκης εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι και ο Ευαγγελιδάκης που είχε προωθηθεί  με προβολή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα πανηγυρίζοντας έξαλλα και αφιερώνοντάς το στον Γαβαλά που την Κυριακή είχε τα γενέθλιά του.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν σχεδόν άμεσα, δέκα λεπτά μετά, με τον Κώτσιο μετά από κόρνερ του Χαντί να νικά με πλασέ τον Παπαδόπουλο, με τον πρώην αμυντικό της Καλλονής να μην το πανηγυρίζει σεβόμενος τη θητεία του στην ομάδα της Λέσβου. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, ο ΟΦΗ πήρε μέτρα στο γήπεδο, είχε καλή στιγμή στο 47ο όταν ο Παπαδόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Μητρόπουλου, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Καλλονής αντέδρασε αποτελεσματικά και σε κεφαλιά του Μάνου. Στο 60ό ο Χαντί σούταρε από μακριά άουτ, ενώ δυο λεπτά μετά η Καλλονή είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Σισέ απέναντι από τον Στρέζο να νικιέται, με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Η Καλλονή έπαιζε πια με αντεπιθέσεις και σε μια από αυτές στο 70’ παραλίγο να σκοράρει, με τον Στρέζο να λέει όχι σε τετ-α-τετ με τον Σοφιάνη. Τελικά η λύτρωση για τους Κρητικούς ήρθε στο 85ο όταν ο Ράντι από τα πλάγια έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Όγκμποε που είχε περάσει αλλαγή στο 57ο, με πλασέ νίκησε τον Παπαδόπουλο χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του, η οποία θα μπορούσε να είναι πιο ευρεία αν ο τερματοφύλακας της Καλλονής δεν έλεγε όχι στον Μάνο και στον Πάγκαλο στο τέλος του αγώνα και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν βγει στην επίθεση για να ισοφαρίσουν. Αξίζει να σημειώσουμε πως στο γκολ του ΟΦΗ οι παίκτες της Καλλονής διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ του Ράντι στο ξεκίνημα της φάσης, χωρίς ωστόσο από την κάμερα να φαίνεται ξεκάθαρα αν είναι ή όχι εκτεθειμένος ο παίκτης των Κρητικών σε μια οριακή πάντως φάση.  Στις εξέδρες του Ταρλά βρέθηκαν 500 περίπου φίλαθλοι, οι περισσότεροι από κάθε άλλο παιχνίδι της Καλλονής φέτος.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Δημήτρης Γαβαλάς): Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης, Ζουλιώτης, Αποστόλου (68′ Σβόγιτς), Γιουκαρής (77′ Αγριμάκης), Λίταινας, Λαμπράκης, Σισέ (81′ Τριανταφύλλου), Σοφιάνης.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κώτσιος, Παντίδος, Χαντί, Πουρτουλίδης, Κομεσίδης, Κιάσσος, Μπόατενγκ (70′ Πάγκαλος), Ράντι, Μητρόπουλος (56′ Όγκμποε).