Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Πρωτοπόροι για… φίλημα

Εύκολο έργο είχαν οι πρωτοπόροι στην Α’ Τοπική στα παιχνίδια της 19ης αγωνιστικής με την κατάσταση στις πρώτες θέσεις να παραμένει ίδια. Ο Διαγόρας συνέτριψε με 7-1 τον Πολιχνίτο,  ο Αίγειρος 4-1 τον Κεραυνό, ο Αιγέας με ανατροπή έφθασε στο άνετο 1-4 στην έδρα του Ελύτη, ο Αετός νίκησε  6-1 στα Λουτρά τον Αρίωνα, ενώ με 3-0 πέρασε από τη Μόρια κόντρα στον Βύρωνα η Αναγέννηση.  Σημαντικό τρίποντο 1-2 πήρε στην Πέτρα ο Ατρόμητος απέναντι στον  Αχιλλέα, ενώ άνω-κάτω έκανε την ουρά ο  Παλλεσβιακός κερδίζοντας με 2-1 στην Αγιάσο τον Όλυμπο, βάζοντάς τον σε περιπέτειες.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι η ομάδα του Ολύμπου κατέθεσε ένσταση για τον αγώνα με τον Αχιλλέα για τον οποίο η ΕΠΣΛ αποφάσισε να επαναληφθεί. Η ένσταση θα συζητηθεί αύριο Τετάρτη στην δευτεροβάθμια επιτροπή της ΕΠΟ και ο Όλυμπος ζητά να του κατακυρωθεί το παιχνίδι.

Διαγόρας – Πολιχνίτος 7-1

Ο Διαγόρας είχε σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Μαλακό, ο οποίος σημείωσε τα τέσσερα από τα επτά γκολ στην αναμέτρηση της Αγ. Παρασκευής, οδηγώντας την ομάδα του σε μια ακόμη νίκη και συνάμα στην παραμονή στην κορυφή. Οι πρωτοπόροι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 5′ με κοντινό σουτ του Μαλακού, αλλά ο Πολιχνίτος ισοφάρισε στο 38′ με τον Ξυνό. Ωστόσο ο Μαλακός με δυο προσωπικά του γκολ έκανε γρήγορα το 3-1 για να ακολουθήσει τέταρτο γκολ από τον Σπάρταλη.  Ο Παρέλλης έκανε το 5-1, ο Μαλακός το 6-1 και ο Καλύμνιος διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Κεραυνός – Αίγειρος 1-4

Νικηφόρα το ντεμπούτο του Φώτη Κοκκινέλλη στον πάγκο του Αιγείρου, ο οποίος χωρίς να εντυπωσιάσει επικράτησε εύκολα του Κεραυνού με 4-1.  Ο Άκης Μιχαλάκης άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση του 15λεπτου, για να ακολουθήσει το 0-2 με κεφαλιά από τον Βαγγελάκη σε κόρνερ που κτύπησε ο Βλαστέλλης. Ο Σιβρής έκανε το 0-3, ο Αλαγιάννης το 0-4 για να μειώσει στο τελικό 1-4 ο Κεραυνός με τον Μποντακόπουλο.

Οδ. Ελύτης – Αιγέας 1-4

Ένα ημίχρονο προέβαλλε αντίσταση ο  Οδ. Ελύτης  ο οποίος άνοιξε πρώτος το σκορ με τον Αναιρούση στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη υπήρξε ολική επαναφορά με τους παίκτες του Μουντανάρη να έχουν τον έλεγχο και μετά την ισοφάριση από τον Άνταμ όλα ήταν εύκολα. Ο Γιάννης Πρωτούλης με κεφαλιά έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του 1-2, με τον Χρυσάφη να κάνει το 1-3  μετά από ενέργεια του Άνταμ, με τον τελευταίο να βάζει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, κάνοντας το 1-4.

Αετός – Αρίων Μηθ.  6-1

Πριν το παιχνίδι οι παίκτες του Αετού παρουσιάστηκαν με φανελάκια που έγραφαν πάνω  “I love Ballack” δείχνοντας την στήριξή τους στον συμπαίκτη τους Στρατή Σκαλοχωρίτη που αντιμετώπισε ένα πρόβλημα υγείας. Έτσι δεν θα μπορούσαν να μην του αφιερώσουν και την εύκολη νίκη με 6-1 κόντρα στον Αρίωνα, με χατ – τρικ του Καλλιματζέρου, δυο γκολ του Βασίλη Μαρμαλέκα και ένα του Κροτσίδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Κυριάκου.

Βύρων – Αν/ση Γέρας 0-3

Σημαντικό τρίποντο και μάλιστα εκτός έδρας σημείωσε η Γέρα, καθώς πέρασε από την έδρα του Βύρωνα με σκορ 3-0 και συνεχίζει να ελπίζει να μπει στην τετράδα. Οι νικητές κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ματθαίου και το διατήρησαν μέχρι στα τελευταία λεπτά αντέχοντας στην πίεση του αντιπάλου. Όμως ο Τρεμούλας στο 78΄ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του και στην εκπνοή ο  Κουβέρης που πέρασε ως αλλαγή, ανέβασε το σκορ στο 0-3 το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Αχιλλέας – Ατρόμητος 1-2

Σπουδαία νίκη στην Πέτρα για τον Ατρόμητο επί του Αχιλλέα με 2-1, μια νίκη-ανάσα παραμονής για την ομάδα της Ανεμότιας. Τα δύο γκολ πέτυχαν οι Νανίδης και Μαστέλλος στο ξεκίνημα, με τον Αχιλλέα να πιέζει στην συνέχεια, να μειώνει στο τέλος με πέναλτι που κτύπησε εύστοχα ο Γιώργος Σκαρακάκης, αλλά να μην μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Όλυμπος – Παλλεσβιακός 1-2

Άνω-κάτω έκανε την ουρά της βαθμολογίας ο Παλλεσβιακός ο οποίος απέδειξε ότι μόνο τελειωμένος δεν είναι. Οι παίκτες του Βαριεμέζη είχαν την ουσία και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Σαλιάρη, όμως, ο Κούτσας μπόρεσε και ισοφάρισε σε 1-1. Η πίεση των παικτών του Παλλεσβιακού καρποφόρησε στο τέλος με το χρυσό γκολ του Ιγγλέζου, το οποίο στάθηκε ικανό να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του.