Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

Πέρασαν στα προημιτελικά τα φαβορί στο Κύπελλο Λέσβου

Με τα φαβορί να επικρατούν και να προκρίνονται στην οκτάδα της διοργάνωσης, συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο το Κύπελλο Λέσβου. Αιολικός και Διαγόρας πέρασαν από Πλωμάρι και Παράκοιλα με 0-3 και 0-2 αντίστοιχα λίγες ημέρες πριν την σέντρα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Μεγάλη πρόκριση και μάλιστα με ανατροπή πέτυχε ο Ατρόμητος Ανεμότιας ο οποίος μέσα στην Καλλονή και πάλι υπέταξε τον Όλυμπο με 2-1. Εύκολη πρόκριση πήρε ο Αετός μέσα στον Παπάδο επί του Αρίωνα Παλαοκήπου με 6-0, ενώ η Αναγέννηση ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Αλκιβιάδη μέσα στο Κάτω Τρίτος με 1-0.

Πρόκριση είχαμε και για τον Μεσότοπο ο οποίος πέρασε από την Πέτρα νικώντας με 2-1 τον Αχιλλέα, ενώ στο μοναδικό παιχνίδι που πήγε στην παράταση, ο Πολιχνίτος επικράτησε με 1-0 του Αρίωνα Μ. Τέλος, στην μοναδική αναμέτρηση μεταξύ ομάδων της Β’ Τοπικής,  ο Απόλλων Δαφίων έκανε περίπατο μέσα στην Φίλια νικώντας με 4-0 την τοπική ομάδα και θα είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της μικρής κατηγορίας στην κλήρωση που θα γίνει μεθαύριο Πέμπτη, στις 18.00, στα γραφεία της ΕΠΣΛ.

Αχιλλέας – Μεσότοπος                      1-2

Πολιχνίτος – Αρίων Μ.                      1-0 (παράταση)

Ατρόμητος Ανεμότιας – Όλυμπος   2-1

Αχιλλέας – Μεσότοπος 1-2

Στην Πέτρα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα αφού το χωμάτινο γήπεδο δυσκόλεψε την ομάδα του Γιακαλή, η οποία όμως αφού ξεπέρασε το αρχικό μούδιασμα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Αλαγιάννη. Στην επανάληψη το ματς είχε εκατέρωθεν ευκαιρίες με τον Αχιλλέα να φτάνει στην ισοφάριση χάρη σε ένα γκολ του Νούρτσε, αλλά ο Μεσότοπος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με σκόρερ τον Μπριλάκη που είχε μπει ως αλλαγή πέτυχε το νικητήριο γκολ και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Πολιχνίτος – Αρίων Μ. 1-0 παράταση

Το μοναδικό παιχνίδι της β’ φάσης που οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Πολιχνίτο να είναι καλύτερος και να χάνει αρκετές ευκαιρίες, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει στο ενενηντάλεπτο. Τελικά το ματς κρίθηκε λίγο πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στην διαδικασία των πέναλτι με τον Ξυνό στο 116’ να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του.

Αλκιβιάδης Αναγέννηση 0-1

Το γκολ του Βλάμη με πέναλτι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν αυτό που την έκρινε τελικά. Αλκιβιάδης και Αναγέννηση έδειξαν καλά στοιχεία, κυρίως οι γηπεδούχοι που τελευταία στιγμή πήραν την άνοδο στην Α’ Τοπική, αλλά η εμπειρία των παικτών της Γέρας ήταν αυτή που τελικά μέτρησε στην πρόκριση.

Ατρόμητος – Όλυμπος 2-1

Σε ομάδα κυπέλλου εξελίσσεται ο Ατρόμητος που συνεχώς δυναμώνει και δείχνει τα δόντια του εν όψει και πρωταθλήματος. Μετά τον Αίγειρο λοιπόν η ομάδα της Ανεμότιας απέκλεισε και τον Όλυμπο στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της Β’ φάσης και έτσι πήρε την πρόκριση για την οκτάδα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λάζαρο, αλλά ένα αυτογκόλ λίγο αργότερα έφερε το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν στην ολική ανατροπή χάρη σε γκολ-πέναλτι του Γρούβα πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Όλυμπος πίεσε και είχε τις ευκαιρίες να ισοφαρίσει αλλά ο Ατρόμητος πανηγύρισε στο φινάλε την νίκη-πρόκριση.

Αιγέας – Αιολικός 0-3

Ένα καλό τεστ εν όψει της σέντρας του πρωταθλήματος απέναντι στην Ερμιονίδα, ήταν το παιχνίδι κυπέλλου με τον Αιγέα για τον Αιολικό. Η ομάδα της Μυτιλήνης επικράτησε με 0-3 χωρίς ιδιαίτερα να φορτσάρει απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο που αναμένεται να πρωταγωνιστήσει στην Α’ Τοπική. Οι Πλωμαρίτες μπήκαν καλύτερα στο ματς, έχασαν 1-2 καλές ευκαιρίες με τον Άνταμ, αλλά οι παίκτες του Αιολικού βρήκαν γρήγορα τα πατήματά τους και αφού άνοιξαν το σκορ με τον Μουδούρογλου με καταπληκτικό πλασέ εκτός περιοχής, έφτασαν εύκολα στην επανάληψη στο 0-3 με τον Λάσπατζη να κάνει το 0-2 και τον Μουδούρογλου και πάλι με εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Ανδρονικάς – Διαγόρας 0-2

Το χωμάτινο γήπεδο των Παρακοίλων δεν επέτρεψε στον Χρήστο Πελέκη να δει το ματς με τον Ανδρονικά ως μια πρόβα τζενεράλε εν όψει Σπάτων, καθώς ο Διαγόρας παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στην σύνθεσή του και έφυγε με εύκολη νίκη 2-0. Ο Μιχαλάκης και ο Αχείμαστος ήταν οι σκόρερ των νικητών.

Αρίων Π. – Αετός 0-6

Το σκορ τα μαρτυρά όλα για το παιχνίδι του Αετού στον Παπάδο με αντίπαλο τον Αρίωνα Παλαιοκήπου. Η διαφορά κατηγορίας των δυο ομάδων ήταν εμφανής, με τους παίκτες του Θεαγένη Διονυσάτου να κάνουν υγιεινό περίπατο με δυο γκολ του Κροτσίδα και από έναν των Μαρμαλέκα, Κούτσα, Μουτζούρη και Βασιλέλη.

Φίλια – Απόλλων Δαφίων 0-4

Εύκολα και δίκαια, ο Απόλλων Δαφίων κέρδισε το ντέρμπι απέναντι στην Φίλια με 4-0 και είναι η μοναδική ομάδα της Β’ Κατηγορίας που συνεχίζει στην διοργάνωση. Το ημίχρονο έληξε 0-1 με γκολ του Νερατζή, ο οποίος έκανε και το 0-2 για να σκοράρουν ακόμα και οι Κόνδυλας και Πλούμης για το 0-4.