Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Πέρασε στον τελικό ο Παλλεσβιακός

Ο Παλλεσβιακός θα είναι τελικά ο αντίπαλος της Γέρας στους φετινούς τελικούς του πρωταθλήματος μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα της Μυτιλήνης νίκησε στον 3ο και τελευταίο ημιτελικό τον Αρισβαίο με 49-45 και προκρίθηκε για μια ακόμη χρονιά στους τελικούς, όπου θα διεκδικήσει τον τίτλο έστω και αν η Γέρα είναι το μεγάλο φαβορί.

Το παιχνίδι στο Κλειστό της Νεάπολης είχε πολύ κόσμο αλλά κακό θέαμα, με τις δυο ομάδες φανερά αγχωμένες να μην μπορούν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αρισβαίο μπροστά στο σκορ και τον Παλλεσβιακό να σκοράρει με βολές και με επιμέρους σκορ 7-6. Στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαμε μεγαλύτερη παραγωγικότητα με τον Παλλεσβιακό να κλείνει μπροστά το ημίχρονο με 21-18, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με ένα καλάθι. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δυο κρίσιμα καλάθια από τους Κομνηνό και Ιορδάνου στα μέσα της περιόδου ανέβασαν την διαφορά στο +7 42-35 για τον Παλλεσβιακό και κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε.

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ ΠΓ – ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΑΟ (49-45)

Διαιτητές: Μαριγλή – Μυλωνάς

Ημίχρονο: 21-18

Δεκάλεπτα: 7-6, 14-12, 13-14, 15-13

ΠΑΛΛΕΣΒΙΑΚΟΣ ΠΓ (Χρυσουλάκης): Κομνηνός 7, Γιαλαμάς 5, Ιορδάνους 20(4), Τρύπατζης 5, Γραμματικάκης 10(2), Βέτσος, Κλούρας, Κλειδαράς, Κυρατλίδης, Σχοινάκης 2

ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΑΟ (Βαβαλέρος): Πάσχος 5(1), Τρύπατζης 4, Μακρής 6(1), Καραπαναγιώτης 5, Λούκος 8(2), Χατζηντάνος 16, Κοσμάς 1, Παπαναστασίου, Ξεντές