Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

“Πόνεσε” στο 94ο ο Αιολικός

Μπορεί ουσιαστικά το παιχνίδι του Αιολικού στην Χαλκίδα να ήταν αδιάφορο βαθμολογικά και μια νίκη ή ήττα να μην αλλάζει τίποτα όσον αφορά την τελική κατάταξη, ωστόσο μια ήττα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων πάντα “πονάει”. Με γκολ λοιπόν που δέχτηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αιολικός γνώρισε την ήττα με 1-0 στην Χαλκίδα και έφυγε με άδεια χέρια από ένα γήπεδο που δεν του πάει καθόλου, αφού έτσι ακριβώς είχε χάσει και πέρυσι εκεί μέσα.

Η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε φοβισμένα στο γήπεδο δίνοντας την δυνατότητα στους γηπεδούχους να απειλήσουν, χωρίς όμως ο Γιώτας να ανησυχήσει, πέρα από δυο περιπτώσεις, μια στο 35ο όταν το δοκάρι σε σουτ του Χατζηστάμου δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν και στο 45ο όταν ο Βαλκάνος απέναντι από τον νεαρό γκολκίπερ νικήθηκε, με τον Γιώτα να συνεχίζει τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις στα τελευταία παιχνίδια.

Στο διάστημα αυτό ο Αιολικός είχε 1-2 σουτ με τους Ντάμπο και Μουδούρογλου που δεν ήταν ικανά να ανησυχήσουν την αντίπαλη εστία. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν κακό με ελάχιστες φάσεις και τον Αιολικό να κρατά εύκολα το μηδέν, ενώ σε κάποιες αντεπιθέσεις πήγαινε να γίνει απειλητικός αλλά δεν τα κατάφερνε. Στο 75ο ο Μουδούρογλου είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με την Χαλκίδα να ανεβάζει την πίεσή της και στο 94ο με τον Πολίτη μετά από σέντρα στην καρδιά της άμυνας και ασταθή απόκρουση των αμυντικών να σκοράρει για το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Αιολικός: Γιώτας, Κρητικός, Τόλιας (46ο Τοπάλι), Τάχιας, Κριπιντήρης, Παληγεώργος (70’ Πάλλα), Ευσταθίου, Κεσίδης, Μανουσάκης (73’ Μπουρούς), Ντάμπος, Μουδούρογλου.