Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Προελαύνει ο Διαγόρας 4-0 την Αναγέννηση

Για ένα μόνο ημίχρονο ήταν ντέρμπι το παιχνίδι του Διαγόρα απέναντι στην Αναγέννηση, χτες στην Αγ. Παρασκευή, με το οποίο ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική της Α’ Τοπικής. Ο Διαγόρας συνέτριψε με 4-0 τον αντίπαλό του και είναι πλέον η μοναδική ομάδα που έχει το απόλυτο των νικών και φυσικά βρίσκεται μόνος στην κορυφή. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 7ο’, με τον Τρεμούλα να αστοχεί από καλή θέση και τον Διαγόρα να απαντά με το φάουλ του Μαλακού που βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι ανέβαζαν στροφές όσο περνούσε η ώρα και στο 30ό ο Δελόλμας ανάγκασε τον Χατζηκλειδαρά να διώξει δύσκολα σε κόρνερ, για να έρθει το γκολ λίγο πριν το ημίχρονο, στο 40ό, όταν μετά από κόρνερ και σύγχυση μέσα στην περιοχή ο Αντώναρος με σουτ έκανε το 1-0, με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τους γηπεδούχους με την Γέρα να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό τους και μοιραία να χάνει με μεγάλο σκορ.

Στο 50ό ένα σουτ του Τάκα ήταν όλη και όλη η επιθετική παρουσία των φιλοξενούμενων στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο στο οποίο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Μαλακός. Στο 65ο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ 10 λεπτά αργότερα ο ίδιος μετά από μπαλιά του Διακορώνα έκανε το 3-0. Το προσωπικό κρεσέντο του Μαλακού ολοκληρώθηκε στο 82ο όταν με σουτ στην γωνία του Χατζηκλειδαρά διαμόρφωσε το τελικό 4-0, αφιερώνοντας τα γκολ του στον προπονητή Στρατή Αλεξίου που πέρασε δύσκολη εβδομάδα λόγω του χαμού της μητέρας του. Λιγοστός ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο της Αγ. Παρασκευής λόγω και του κρύου, μεταξύ των οποίων ήταν και ο προπονητής του Αιολικού Γιάννης Πολλαετίδης, μαζί με τον Γιάννη Μανούσο.