Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Πρώτο φαβορί πλέον ο Διαγόρας

Αν και είμαστε ακόμα στην πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου στην Α’ Τοπική, ο Διαγόρας έχει πλέον αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρώτη θέση μετά και τα προχθεσινά αποτελέσματα που τον έφεραν στο +5 από την δεύτερη θέση και τον Αιγέα. Η ομάδα της Αγ. Παρασκευής νίκησε 4-2 τον Όλυμπο και δέχτηκε με μεγάλη χαρά το “δώρο” του Αχιλλέα που νίκησε με 2-1 τον Αίγειρο στην Πέτρα, αφήνοντας την ομάδα των Μιστεγνών στην 3η θέση πλέον, αφού ο Αιγέας με το 4-1 επί του Βύρωνα στο Πλωμάρι, τον ξεπέρασε στην βαθμολογία.

Μάλιστα την προσεχή αγωνιστική δεσπόζει το ντέρμπι μεταξύ Αιγείρου και Αιγέα και δεν αποκλείεται η διαφορά για τον Διαγόρα να αυξηθεί ακόμη περισσότερο. Από κει και πέρα η Αναγέννηση με γκολ στο τέλος έφυγε νικήτρια από τη Μόρια επικρατώντας του Κεραυνού με 3-2, ενώ εύκολο έργο είχε ο Αετός επί του Παλλεσβιακού τον οποίο συνέτριψε με 5-0. Ισόπαλοι αναδείχτηκαν ο Οδυσσέας Ελύτης με τον Πολιχνίτο 2-2, ενώ σημαντική νίκη πέτυχε ο Ατρόμητος με 1-0 επί του Αρίωνα Μ. Αναλυτικά:

Διαγόρας Όλυμπος 4-2

Στο γήπεδο του  Παπάδου λόγω της τιμωρίας του  ο Διαγόρας είχε τον Μαλακό σε καταπληκτική μέρα, οι νέες μεταγραφές του έπαιξαν και δημιούργησαν τα γκολ και έτσι το 4-2 απέναντι στον φιλότιμο Όλυμπο ήρθε φυσιολογικά. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν ήδη 2-0 με τον Σπάρταλη να σεντράρει και τον Μαλακό να σκοράρει και στην συνέχεια τον Γκιάτα να δίνει  ασίστ για το δεύτερο γκολ του Μαλακού, που έκανε το 2-0.  Ο Όλυμπος μείωσε με τον Καλουτζή, αλλά ο Μαλακός ήταν σε δαιμονιώδη φόρμα και με δυο ακόμη τέρματα έκανε το 4-1 πριν μειώσει ο Καζάνης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 4-2.

Αιγέας – Βύρων 4-1

Εύκολο έργο είχε ο Αιγέας στο Πλωμάρι απέναντι στον Βύρωνα και πέρασε πλέον στην δεύτερη θέση. Η ομάδα του Μουντανάρη προηγήθηκε με τον Τσιπά και με τον Χρυσάφη αμέσως μετά, με πέναλτι, έκανε το 2-0. Ο Βύρων αντέδρασε και κατάφερε με τον Παναγιώτη Βουργουτζή να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά ο Χρυσάφης και πάλι στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 75ο πέτυχε άλλα δυο  τέρματα φτάνοντας στα τρία προσωπικά και κάνοντας το 4-1.

Αετός Παλλεσβιακός 5-0

Δεν είχε πρόβλημα ο Αετός απέναντι στον Παλλεσβιακό που άντεξε μόλις για μισή ώρα αφού μετά το πρώτο γκολ παραδόθηκε στην ανωτερότητα των γηπεδούχων. Ο Αετός άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Σκαλοχωρίτη και από κει και πέρα στην επανάληψη έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο με τον Σκαλοχωρίτη να  πετυχαίνει  άλλα δυο τέρματα, τον  Καβαλίκα να σκοράρει δυο φορές και  η ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου έφτασε στην άνετη επικράτηση.

Κεραυνός Αναγέννηση 2-3

Πολύ καλό και χορταστικό παιχνίδι στη Μόρια, με την Αναγέννηση να φεύγει νικήτρια με ένα πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στις καθυστερήσεις ο Χατζηκλειδαράς. Νωρίτερα οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει προβάδισμα με τον Γ. Μανούσο, αλλά ο Βούρος ισοφάρισε σε 1-1 για να πάρει κεφάλι στο σκορ η ομάδα της Γέρας με τον Χατζηκλειδαρά, ο οποίος έκανε το 1-2. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν  με εύστοχο πέναλτι του Δελόλμα, είχαν δοκάρι με τον Τσατσάκη για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά έχασαν με το πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Οδυσσέας Ελύτης – Πολιχνίτος 2-2

Στη Θερμή είχαμε άλλο ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο φινάλε με τον Πολιχνίτο να φτάνει μια ανάσα από το τρίποντο, αλλά να το χάνει λίγο πριν το τέλος. Ο Σταμογιώργος μετά από ασίστ του Καβαδά άνοιξε το σκορ αλλά ο Κιούρκος λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου έφερε το ματς στα ίσια. Στην επανάληψη ο Ντούμας σκόραρε για άλλο ένα παιχνίδι, αλλά ο Αναιρούσης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και σκοράροντας στο 75ο λεπτό έσωσε την παρτίδα για τον Οδυσσέα.

Αχιλλέας – Αίγειρος 2-1

Στην Πέτρα ο Αχιλλέας έκανε την μεγάλη έκπληξη και επικράτησε του Αιγείρου με 2-1 αφήνοντάς τον πλέον έξι βαθμούς από την κορυφή και στην 3η θέση, με την ομάδα των Μιστεγνών να δείχνει επηρεασμένη και “πληγωμένη” μετά το επεισοδιακό ντέρμπι της Αγ. Παρασκευής. Ο Γ. Σκαρακάκης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Σεφουλάι έκανε το 2-0 στα μισά της επανάληψης και το γκολ του Βλαστέλλη απλά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ατρόμητος – Αρίων Μ. 1-0

Μεγάλη νίκη, έστω και με δυσκολία για τον Ατρόμητο μέσα στην Ανεμότια επί του Αρίωνα Μ. Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά έχοντας δυο δοκάρια με τους Χατζηκυριάκο και Τζουβανέλλη, ο Αρίων είχε επίσης μια τεράστια ευκαιρία με τον Μυλωνά να αστοχεί σε κενή εστία και τελικά την λύση έδωσε ο Ιντζές στο 77ο πετυχαίνοντας το 1-0. Με δέκα παίκτες τελείωσε το ματς ο Ατρόμητος λόγω αποβολής του Τζουβανέλλη με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο παίξιμο.  Συνοπτικά:

Μεγάλη μάχη στην κορυφή της Β’ Τοπικής

Μεγάλη μάχη αναμένεται να γίνει μέχρι το τέλος στην Β’ Τοπική, εκεί όπου στην κορυφή συνωστίζονται 4 ομάδες σε απόσταση ενός πόντου. Το ντέρμπι της Φίλιας με τον Ανδρονικά δεν ανέδειξε νικητή με τις δυο ομάδες να μένουν στο 0-0, ενώ ο Αλκιβιάδης που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Αίαντα με 2-1 ανέβηκε στην κορυφή. Ο Μεσότοπος πέρασε και αυτός με διπλό από την έδρα των Λιονταριών και βρίσκεται δεύτερος, ενώ σταδιακά ανεβαίνει η Δόξα που κέρδισε και την Προοδευτική στο Πλωμάρι με 3-2. Τεράστια νίκη με ανατροπή για τον Απόλλωνα Δαφίων μέσα στα Βασιλικά με 3-2, ενώ στο μηδέν κόλλησαν Αστέρας Ιππείου και Παπανικολής στο μεταξύ τους παιχνίδι.

Σε απόσταση βολής ο Ταξιάρχης

Στην Γ’ Τοπική και εδώ η μάχη προμηνύεται συναρπαστική για την άνοδο. Ο Ορφέας Κεραμειών αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με τον Γ. Καραβαγγέλη και έδωσε την δυνατότητα στον Ταξιάρχη, ο οποίος νίκησε εύκολα τον Μακαρέα με 2-0, να πλησιάσει στον πόντο. Σε ανοδική πορεία βρίσκεται και ο Ατρόμητος Αγ. Μαρίνας που νίκησε εύκολα τον Έφηβο με 3-0, ενώ ματσάρα έγινε στην Πέτρα με την Άναξο να συντρίβει τον Ορφέα Άντισσας με 6-3.