Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024

Αδίκησε τον εαυτό του…

Υπό άλλες συνθήκες και πριν το παιχνίδι, στον Αιολικό θα ήταν ευχαριστημένοι αν έφευγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Ηλιούπολη κόντρα στον ιστορικό Χαραυγιακό. Βλέποντας όμως κανείς το παιχνίδι και την διαφορά ποιότητας που υπήρξε στον αγωνιστικό χώρο ανάμεσα στις δυο ομάδες, δεν θα μπορούσε παρά να συμφωνήσει με τον προπονητή του Αιολικού, ο οποίος σχολιάζοντας το παιχνίδι ανέφερε πως η ομάδα του αδίκησε τον εαυτό της. Και έτσι ακριβώς είναι.

Η ομάδα της Μυτιλήνης θα μπορούσε να έχει πάρει εύκολα, όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, το τρίποντο, παρόλα αυτά έμεινε στην ισοπαλία, αποτέλεσμα που δεν το λες και κακό βέβαια, αλλά με τα παραπάνω δεδομένα μάλλον δεν ικανοποιεί τους ανθρώπους της ομάδας. Σε κάθε περίπτωση, το κατά πόσο αυτό το αποτέλεσμα θα μετρήσει, θα το μάθουμε στην πορεία, ωστόσο αυτό που μπορεί κανείς να κρατήσει είναι πως ο Αιολικός βρίσκεται σε καλό δρόμο, έχοντας βέβαια ακόμη πολλή δουλειά για να φτάσει σε επιθυμητά στάνταρ. Το πρώτο δείγμα απέναντι σε μια από τις καλές ομάδες της κατηγορίας ήταν θετικό και παρά τις αρκετές επισημάνσεις που θα κάνει ο Στύλος στην ανάλυση του αγώνα προς τους παίκτες του, η εμφάνιση μόνο αισιοδοξία μπορεί να αφήσει…

Έπρεπε να το ‘χει «καθαρίσει»

Ο αγώνας έγινε σε ένα βαρύ σχετικά αγωνιστικό χώρο και με την βροχή να πέφτει συνεχώς καθ’ όλη την διάρκειά του. Ο προπονητής του Αιολικού είχε δυο εκπλήξεις στην ενδεκάδα, με τον Αδαμόπουλο να παίρνει θέση βασικού, έχοντας μόνο προπονήσεις με την ομάδα, αφού αποκτήθηκε πρόσφατα, ενώ θέση βασικού πήρε και ο Τσομπανέλλης που μέχρι τώρα δεν είχε πολλά λεπτά συμμετοχής. Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο εικοσάλεπτο χωρίς φάσεις, ο Αιολικός έδειξε να παίρνει τα ηνία του αγώνα και στο 30ό άνοιξε το σκορ.

Ο Τιάγκο πίεσε μέσα στην περιοχή τον Τσίρο, έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Βεζιρτζόγλου και αυτός προ κενής εστίας έκανε το 0-1. Ο Χαραυγιακός είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 38ο όταν ο Γιαννόπουλος απέναντι από τον Ζαχαρή έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ πάνω στον Τάχια. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Αιολικός είχε 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες να σκοράρει και να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Τα σουτ του Λαμπράκη και του Τσομπανέλλη ήταν άστοχα, αλλά στο 43’ ο Βεζιρτζόγλου παραλίγο να κάνει το 0-2 όταν το πλασέ του αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή (μπορεί και από μέσα από την γραμμή) σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία.

Ένα λεπτό αργότερα ο Τιάγκο από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή. γύρισε την μπάλα, αλλά αυτή προσέκρουσε σε αμυντικό και στο δοκάρι, καταλήγοντας κόρνερ. Στην επανάληψη και μετά από ένα και πάλι αναγνωριστικό τέταρτο, ο Χαραυγιακός από το πουθενά έφτασε στην ισοφάριση. Ο Καπταγιάννης που είχε περάσει ως αλλαγή στο 46ο στη θέση του Τάχια, έχασε την μπάλα στο κέντρο και στην εξέλιξη της φάσης με μια στραβοκλοτσιά μετά από σέντρα, την έστειλε στα δίχτυα του Ζαχαρή για το 1-1. Το γκολ αυτό έδωσε φτερά στους γηπεδούχους και αποσυντόνισε τους παίκτες του Αιολικού με τον Στύλο να περνάει στο ματς Λαλά και Ποτουρίδη, δείχνοντας πως θέλει τη νίκη.

Ο Διαμαντίδης αρχικά με κεφαλιά, και στη συνέχεια με σουτ απείλησε την εστία του Βακερλή, ενώ στο 89ο ο Βεζιρτζόγλου είδε το σουτ του από το ύψος του πέναλτι να μπλοκάρει ενστικτωδώς πάνω στην γραμμή ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων. Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Χαραυγιακός λίγο έλειψε να «κλέψει» το τρίποντο, όταν στις καθυστερήσεις, ο Αγγελόπουλος απέναντι από τον Ζαχαρή πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

ΧΑΡΑΥΓΙΑΚΟΣ (Λ.Ρόππας ): Βακερλής Σ., Τσίρος, Ράμμος, Condi, Μαραγκουδάκης, Τουγουντζόγλου, Κασσιανός, Ρόππας, Μπαλάσκας (52′ Βιεννάς), Φερεντίνος, Γιαννόπουλος (76′ Αγγελόπουλος).

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Απ. Στύλος): Ζαχαρής, Κρητικός, Αδαμόπουλος, Τάχιας (46′ Καπταγιάννης), Βαλλιός, Κατσίκης, Τιάγκο, Τσομπανέλης (79′ Ποτουρίδης), Βεζυρτζόγλου, Διαμαντίδης, Λαμπράκης (72’ Λάλλας)

Απόστολος Στύλος, προπονητής Αιολικού

«Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες που έπαιξαν σε αυτό το δύσκολο γήπεδο. Σήμερα αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Ξέραμε πως έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια νεανική ομάδα, με πάθος στο παιχνίδι της, μπήκαμε μέτρια έως καλά στο ματς, αρχίσαμε να διορθώνουμε πράγματα, δημιουργήσαμε ευκαιρίες, προηγηθήκαμε, αλλά δεν μπορέσαμε να πετύχουμε ένα δεύτερο γκολ και να τελειώσουμε το παιχνίδι. Στο ξεκίνημα της επανάληψης και στην πρώτη φάση που έκανε ο αντίπαλος, δεχτήκαμε ένα γκολ που μας αποσυντόνισε και για ένα δεκάλεπτο μετά δεν ήμασταν καλοί. Καταφέραμε να πάρουμε πάλι τα ηνία του αγώνα, δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε για να πάρουμε τη νίκη. Θέλαμε ένα καλύτερο ξεκίνημα, θα ‘πρεπε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Αυτό που θέλω να δω από την ομάδα μου, με αυτό που είδα στο παιχνίδι απέχει. Ναι μεν ήμασταν καλύτεροι, ναι μεν μπορούσαμε να κερδίσουμε, αλλά πρέπει να διορθώσουμε πολλά πράγματα και εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου και θα τα διορθώσουμε γιατί υπάρχει ποιότητα παικτών και οι κατάλληλες συνθήκες. Συγχαρητήρια στον Χαραυγιακό για την προσπάθειά του».