Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Εξαιρετική η παρουσία του Ποδηλατικού Συλλόγου στην Αρκαδία

Στο Βαλτεσινίκο της ορεινής Αρκαδίας ταξίδεψαν το Σαββατοκύριακο  25 Λέσβιοι και Χιώτες αγωνιζόμενοι για να λάβουν μέρος στον αγώνα Greek Enduro Series του Πανελλήνιου Enduro MTB.  Οι σύλλογοι  Lesvos MTB και Chios MTB έδωσαν δυναμικό παρόν και στον αγώνα και στο βάθρο. 196 συνολικά ποδηλάτες από Ελλάδα και εξωτερικό συμμετείχαν στον 5ο και τελευταίο αγώνα ορεινής ποδηλασίας Enduro Greek Series, που διεξήχθη το πρωί της Κυριακής 21 Οκτωβρίου στο Βαλτεσινίκο Αρκαδίας. Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ελισαίος Γουβής, 2ος ο Θοδωρής Μπουγιούκας, τρίτος ο Ξενοφών Μπουμπάρης από τη Χίο, τέταρτος ο Δάνης Καραμηχαηλίδης και πέμπτος ο Γιώργος Καπόνης.

Στην κατηγορία Junior την πρώτη θέση κατέλαβε ο Βασίλης Τριανταφύλλου του Ποδηλατικού Συλλόγου Λέσβου, με 6ο στην ίδια κατηγορία τον Εμμανουήλ Χατζέλη από το Lesvos Ride. Στην κατηγορία Masters 40+ την 3η θέση κατέλαβε ο Αντώνης Σταφυλίδης που έτρεχε με την ομάδα Anagno Cycles από τη Λέσβο, ενώ την 8η θέση της κατηγορίας κατέλαβε ο πρόεδρος του Πο.Συ. Λέσβου, Ιγνάτης Λασκαρίδης με τον Μωυσή Βασίλη από το Molyvos MTB να τον ακολουθεί στην 14η θέση, τον Χατζέλη Τίτο του Lesvos Ride στην 19η θέση, τον Δελημήτρο Παναγιώτη στην 20ή θέση, τον Κωνσταντίνο Μπάμη στην 23η θέση και τον αθλητή του Πο.Συ. Λέσβου Γιώργο Ντάρα στην 31η θέση.

Στην κατηγορία (φωτιά) “Men” από τη Λέσβο ξεχώρισαν οι: Γιαννούλης Παναγιώτης του Πο.Συ. Λέσβου στη θέση 13η, Τιτιρέκης Λευτέρης θέση 19η, Αναγνώστου Ευστράτιος Orange Bikes-Anagnocycles θέση 25η, Βουρσούκης Βασίλης θέση 45η, και άλλοι… Αυτή η κατηγορία μόνη της είχε 107 συμμετοχές ενώ συνολικά από τους 171 που πήραν εκκίνηση, τερμάτισαν οι 164 αναβάτες. Αμέσως μετά ακολούθησε η βράβευση των 3ων πρώτων του πρωταθλήματος όλων των αγώνων του Greek Enduro Series 2018.

Πρωταθλητής στέφθηκε ο Ελισαίος Γουβής, με 2ο τον Δάνη Καραμιχαηλίδη και τρίτο τον Παπαγεωργίου Αλέξανδρο. Το Enduro Greek Series 2018 έκλεισε θεαματικά την πρώτη του χρονιά σαν διοργάνωση στην Ελλάδα και μόνο θετικές εντυπώσεις άφησε πίσω του. Πλέον στόχος είναι ο  πρώτος αγώνας, που θα γίνει πάλι στην Αγιάσο τον Απρίλιο του 2019, καθώς όλοι όσοι συμμετείχαν το 2018, αλλά και όλοι όσοι το έχασαν, ανυπομονούν για την έλευση του Enduro Greek Series 2019.