Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Νέα απώλεια βαθμών και τώρα τρέχει!

Ακόμα δύο βαθμούς, που ίσως κοστίσουν στον στόχο της παραμονής, άφησε ο Αετός αυτή τη φορά επί του Καραβά στο τελικό 0-0. Μετά την βαθμολογική απώλεια στην Σάμο, η ομάδα των Λουτρών ήταν υποχρεωμένη να πάρει το τρίποντο κόντρα στο σύνολο του Γιώργου Αντωνόπουλου και παρότι προσπάθησε μέχρι το τελευταίο λεπτό να βρει κάποιο γκολ εν τέλει κόλλησε στο 0-0 και πλέον θα χρειαστεί μεγάλη προσπάθεια για να κρατηθεί στην κατηγορία.

Το παιχνίδι

Το πρώτο ημίχρονο ήταν γενικά μέτριο με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι απείλησαν δύο φορές, αρχικά με τον Μιχαλάκη στο 22΄ ο οποίος είδε τον γκολκίπερ Κασωτάκη να διορθώνει την ασυνεννοησία με τους αμυντικούς του Καραβά, με το σουτ από τον έμπειρο εξτρέμ να απομακρύνεται από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Η επόμενη καλή στιγμή για τους νεοφώτιστους καταγράφηκε στο 27ο λεπτό με τον Βλαστέλλη από πλεονεκτική θέση να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κασωτάκη, φάση στην οποία συμμετείχε και ο Παπαδόπουλος. Μπορεί ο Αετός να μην δημιουργούσε κλασικές ευκαιρίες, ωστόσο ούτε η ομάδα του Πειραιά έφθανε συχνά στην περιοχή του Κάμπερ, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο με τη φανέλα του Αετού στην Γ΄ Εθνική. Στην μοναδική περίπτωση που χρειάστηκε να επέμβει ήταν δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, όταν ο Ατματζίδης προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ κατάλαβε την πρόθεση του αντιπάλου του και έδιωξε με τις γροθιές.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα των Λουτρών, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε προσπάθεια του Πετρουζέλλη, ο οποίος δοκίμασε ωραίο σουτ του λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κασωτάκη. Το συγκρότημα των Διονυσάτου και Τσίγκα, πήρε ώθηση από αυτή την τεράστια ευκαιρία, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα ο Καραβάς είχε καλή στιγμή για το 0-1 στο 54ο λεπτό, με τον Παπασπύρο να εκμεταλλεύεται ένα λάθος από τον Καπταγιάννη, με την προσπάθειά του ωστόσο να καταλήγει άουτ για καλή τύχη των γηπεδούχων.

Ο Αετός απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό με τον Μιχαλάκη, αλλά ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων είδε τον Κασωτάκη να απομακρύνει την μπάλα. Στα επόμενα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λίγο με την ομάδα των Λουτρών να ψάχνει το γκολ κυρίως από στημένες φάσεις. Μία από αυτές ήταν στο 67ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σεφουλάϊ, ο Κριπιντίρης με κεφαλιά είδε την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμα καλή στιγμή, αυτή την φορά με τον νεοεισελθέντα Χρυσάφη, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει επαφή με την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα. Ο Αετός συνέχιζε να πιέζει, ψάχνοντας το γκολ της νίκης με τον Καραβά να εκμεταλλεύεται κάποιους κενούς χώρους που υπήρχαν και στο 87ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Νικολόπουλο, όμως ο Κάμπερ κατάφερε να διώξει την μπάλα και να σώσει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία τους καλή στιγμή με το φάουλ του Ατματζίδη από καλή θέση να εξοστρακίζει στην γωνία του ο Κάμπερ.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος δίνοντας από ένα βαθμό και στις δύο ομάδες, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Αετός έχει παράπονα για την διαιτησία, ειδικά σε μία περίπτωση πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο σε ένα μαρκάρισμα πάνω στον Παπαδόπουλο.

Οι συνθέσεις

Αετός (Θ. Διονυσάτος – Θ. Τσίγκας): Κάμπερ, Ευαγγελέλλης, Δρακούλης, Καπταγιάννης, Πετρουζέλλης, Κριπιντίρης, Σεφουλάϊ (67΄ Χρυσάφης), Τσομπανέλλης, Παπαδόπουλος, Μιχαλάκης, Βλαστέλλης

ΑΟ Καραβάς (Γ. Αντωνόπουλος): Κασωτάκης, Πάππος, Μύρκος, Λίτσι (61΄ Μουρελάτος), Ντάφλας, Ατματζίδης, Κώστας (65΄ Σιάνος), Ροκάϊ, Νικολόπουλος, Παπασπύρος (80΄ Μπεσού), Δούμουρας

Ευχαρίστησε ο Καραβάς για την φιλοξενία

Ευχαριστήρια ανακοίνωση εξέδωσε ο ΑΟ Καραβάς, κάνοντας λόγο για μία άψογη φιλοξενία της αποστολής από τον Αετό. Μάλιστα ευχαρίστησε ιδιαίτερα τον πρόεδρο της ομάδας των Λουτρών Νίκο Σπανό, ενώ η ομάδα του Πειραιά εύχεται κάποια στιγμή στο μέλλον να ανταποδώσει.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Αισθανόμαστε την υποχρέωση να ευχαριστήσουμε την ομάδα ΓΠΣ Λουτρών “Αετός” και ιδιαίτερα τον πρόεδρο κ. Νίκο Σπανό για την άψογη φιλοξενία που μας επεφύλαξε στη μεταξύ μας αναμέτρηση.

Η αποστολή της ομάδας μας έτυχε αξιοπρεπέστατης φιλοξενίας και εκφράζουμε τις θερμότατες ευχαριστίες μας για το γεγονός αυτό.

Ευχόμαστε κάποια στιγμή στο μέλλον να έχουμε την ευκαιρία να ανταποδώσουμε ανάλογα.

Τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα».