Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

Νίκες για Αετό, Ανδρονικά και Διαγόρα

Με τους πρωτοπόρους του ομίλου να επικρατούν συνεχίστηκε χτες το απόγευμα το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας για τον Α’ Όμιλο με την 7η αγωνιστική. Ο Αετός πέρασε εύκολο απόγευμα στην Θερμή, επικρατώντας του Αιγείρου με 4-0 και εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα έχοντας πίσω την έκπληξη μέχρι στιγμής της σεζόν, τον Ανδρονικά. Η ομάδα των Παρακοίλων πέρασε δύσκολα από τα Λουτρά και την έδρα του Παλλεσβιακού, κερδίζοντας με 2-0 και πέτυχε άλλη μια νίκη μένοντας στην 2η θέση. Στην Καλλονή τώρα σε ένα χορταστικό παιχνίδι, ο Διαγόρας πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 3-5 επέστρεψε στις νίκες, απέναντι στον Αρίωνα που δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη.

Τέλος, στο Πλωμάρι ο Αιγέας και ο Αρίων Π. έμειναν στο 1-1 σε ένα ματς που σημαδεύτηκε από δυο σοβαρούς τραυματισμούς από πλευράς Αρίωνα, με τους Τσιταντίνο και Κιοσσέ να διακομίζονται στο Κέντρο Υγείας Πλωμαρίου με εξάρθρωση ώμου ο πρώτος και με κάταγμα στα πλευρά ο δεύτερος. Αναλυτικότερα:

Αίγειρος Αετός 0-4

Εύκολα και με συνοπτικές διαδικασίες, έχοντας και αρκετές απουσίες βασικών του παικτών, ο Αετός πέρασε από την Θερμή με 4-0 και οδηγεί την κούρσα του ομίλου. Από την άλλη ο Αίγειρος δέχτηκε άλλη μια βαριά ήττα, έχοντας δεχτεί μέσα σε τρία παιχνίδια 14 γκολ και βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Ο Βέντος πέτυχε δυο γκολ για την ομάδα του Διονυσάτου, ο Κάρμας και ο Κοντονίκας σκόραραν επίσης.

Παλλεσβιακός Ανδρονικάς 0-2

Καλύτερος ο Παλλεσβιακός, πιο αποτελεσματικός ο Ανδρονικάς πέτυχε μεγάλο διπλό μέσα στα Λουτρά και εξακολουθεί να εντυπωσιάζει. Το ντεμπούτο του Προκόπη Καρτάλη ως προπονητή αλλά και ως παίκτη του Παλλεσβιακού (αγωνίστηκε ως αλλαγή για μισή ώρα) δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα, παρότι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι αλλά αναποτελεσματικοί στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ο Ανδρονικάς ανέβασε στροφές και κέρδισε πέναλτι (που δεν ήταν) στο 70ό με τον Γ. Σαμπάνη να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 0-1. Το 0-2 έκανε ο Μάκης Σαμπάνης με εξαιρετική κεφαλιά στο 80ό με τα δυο αδέρφια να σκοράρουν ανελλιπώς και σε όλα τα παιχνίδια μέχρι σήμερα.

Αιγέας Αρίων Π. 1-1

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δυο ομάδες στο γήπεδο Πλωμαρίου και έμειναν στο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κουπέ στο 5ο, είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν και άλλο τέρμα αλλά στην επανάληψη έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους λόγω των τραυματισμών δυο παικτών τους και ο Αγκόλι ισοφάρισε σε 1-1.  Οι Τσιταντίνος και Κιοσσές μεταφέρθηκαν στο Κέντρο Υγείας Πλωμαρίου με εξάρθρωση ώμου ο πρώτος και κάταγμα στα πλευρά ο δεύτερος (με ασθενοφόρο και ενώ έμεινε για δέκα λεπτά στον αγωνιστικό χώρο αφού το φορείο ήταν κλειδωμένο σε αποθήκη και τα κλειδιά… αγνοούνταν) ενώ στην συνέχεια μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο Μυτιλήνης για εξετάσεις.

Αρίων Μ. – Διαγόρας 3-5

Επέστρεψε στις νίκες ο Διαγόρας κερδίζοντας πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ τον Αρίωνα Μ.  Ο Άκης Μιχαλάκης με δυο προσωπικά του τέρματα και ο Β. Παρέλλης, έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 0-3 στο ημίχρονο, με τον Τζέκα να κάνει το 0-4 στο ξεκίνημα της επανάληψης. Ωστόσο ο Διαγόρας έριξε ρυθμούς με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πετύχουν δυο γκολ με τους Κουνιάρη και Άνταμ, πριν ο Κουρμπανίδης κάνει το 2-5. Το τελικό 3-5 διαμόρφωσε ο Ανδριώτης.