Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΒΟΛΕΪ: Νέα ήττα, αλλά πρώτος βαθμός για την Άθληση στην Α2 ανδρών

Κοντά στην πρώτη της νίκη στη φετινή Α2 των ανδρών έφθασε η Άθληση, η οποία λύγισε στο τάι μπρέικ από το Ηράκλειο με 3-2 σετ.

Όσοι είχαν τη δυνατότητα να βρεθούν το βράδυ του περασμένου Σαββάτου στο κλειστό της Νεάπολης, απόλαυσαν βόλεϊ υψηλού επιπέδου και από τις δυο ομάδες, που τα έδωσαν όλα προκειμένου να φθάσουν στη νίκη. Στο πρώτο σετ η Άθληση δεν ήταν καλή, με αποτέλεσμα να χάσει εύκολα με 25-11. Στη συνέχεια όμως το λεσβιακό σωματείο έβγαλε αντίδραση, κερδίζοντας το δεύτερο με 25-22, έπειτα από μεγάλη προσπάθεια των αθλητών του Σωκράτη Γιακουμή

Στο τρίτο σετ το Ηράκλειο είχε την δική του απάντηση, κατακτώντας το με 25-20. Στο τέταρτο σετ έγινε μεγάλη μάχη και από τις δυο ομάδες που εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ. Τελικά η Άθληση αποδείχθηκε καλύτερη στις λεπτομέρειες και με το υπέρ της 25-23, ισοφάρισε σε 2-2 και παράλληλα πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα. Στο τάι μπρέικ που ακολούθησε η Άθληση έφθασε πολλές φορές κοντά στη νίκη, αλλά στο τέλος λύγισε από το Ηράκλειο, που πήρε τη νίκη με 16-14.