Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ: Όλη η αγωνιστική δράση σε γυναίκες, παίδες και κορασίδες

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται η αγωνιστική δράση στα πρωταθλήματα γυναικών, παίδων και κορασίδων της ΤΕ ΕΟΚ Λέσβου, με λίγα πάντως παιχνίδια να διεξάγονται τις προηγούμενες μέρες.

Στο πρωτάθλημα των γυναικών το οποίο βρίσκεται στην 3η αγωνιστική, δήλωσαν συμμετοχή τέσσερις ομάδες, όμως στην ουσία συμμετέχουν οι τρεις. Και αυτό διότι ο Θησέας Παναγιούδας αν και αρχικά αποφάσισε να αγωνιστεί κανονικά στο πρωτάθλημα, εν τέλει δεν κατάφερε να συμπληρώσει ικανό αριθμό αθλητριών προκειμένου να λάβει μέρος σε αυτό, με τους διοικούντες το σύλλογο να παίρνουν την δύσκολη απόφαση η ομάδα να μην κατέβει στο πρωτάθλημα και έτσι θα χάνει  τα παιχνίδια στα χαρτιά.

Μετά από αυτά τα νέα δεδομένα που προέκυψαν, το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου είναι ο Αίολος, που μέχρι στιγμής έχει κάνει το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα των γυναικών με τελευταία του νίκη να είναι αυτή απέναντι στον Αρισβαίο με 82-25. Από το σκορ και μόνο καταλαβαίνει κανείς πως ο Αίολος, ήταν σκάλες ανώτερος από τον Αρισβαίο, παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σε όλα τα δεκάλεπτα, με την ομάδα της Καλλονής να είναι επηρεασμένη από το γεγονός πως τα τελευταία χρόνια το γυναικείο τμήμα ήταν ανενεργό, οπότε είναι λογικό πως χρειάζεται λίγο χρόνο για να επανέλθει στα παλιά καλά στάνταρ απόδοσης. Ο Αίολος είναι η ομάδα που οδηγεί την κούρσα στις γυναίκες και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα πάρει τον φετινό τίτλο από την στιγμή που δεν υπάρχει ο Θησέας Παναγιούδας, ο οποίος έχασε στα χαρτιά το ματς από την Ολυμπιάδα Μήθυμνας.

Στις υποδομές τώρα και συγκεκριμένα στο πρωτάθλημα των παίδων, τη χαρά της νίκης γεύτηκαν Αιολικός και Αθλητική Λέσχη, που δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επικρατήσουν των Ελπίδων Παναγιούδας και Παλλεσβιακού αντίστοιχα. Ο Αιολικός που είναι μια πολύ καλή ομάδα επικράτησε 82-40 των Ελπίδων Παναγιούδας, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο και το τρίτο δεκάλεπτο. Από την άλλη η Αθλητική Λέσχη ξεπέρασε πολύ εύκολα το εμπόδιο του Παλλεσβιακού με σκορ 74-24, αποδίδοντας καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση.

Τέλος, στις κορασίδες έγινε μόνο ένα παιχνίδι, αυτό ανάμεσα στον Θησέα Παναγιούδας και την Αθλητική Λέσχη. Νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε αυτή της Αθλητικής Λέσχης που επικράτησε του αντιπάλου της με σκορ 37-27. Σε αυτό το ζευγάρι και οι δύο ομάδες έκαναν μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα, με την Λέσχη να αποδεικνύεται πιο εύστοχη στην επίθεση, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξε το γεγονός πως στο δεύτερο δεκάλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-0 και προφανώς ήταν το δεκάλεπτο που στοίχισε στον Θησέα τη νίκη, καθώς στις υπόλοιπες περιόδους οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.