Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

“Τρένο” ο Αετός 6-0 τον Βύρωνα στη Μόρια

Εντυπωσιακά σκορ και ματς για γερά νεύρα είχαμε χτες στην δεύτερη “δόση” της 23ης αγωνιστικής της Α’ Τοπικής, με τα τρία παιχνίδια που είχαν μετατεθεί από το περασμένο Σάββατο. Χωρίς φρένα συνεχίζει ο Αετός οδεύοντας από νίκη σε νίκη και φτάνοντας αισίως τις 10 συνεχόμενες στο πρωτάθλημα. Τελευταίο του “θύμα” χτες στο γήπεδο της Μόριας  ο  Βύρων, ο οποίος “καιγόταν” για βαθμούς προκειμένου να αποφύγει τα μπαράζ παραμονής, αλλά απέναντί του συνάντησε έναν καταιγιστικό Αετό, ο οποίος από το πρώτο κιόλας λεπτό σκόραρε με τον Κουκέλλη κάνοντας το 0-1. Στο 25ο ο Καλλιματζέρος έκανε το 0-2, στο 33ο ο Διονυσάτος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 για να έρθουν οι Καβαλίκας και Κροτσίδας στο φινάλε του ημιχρόνου και να κάνουν το 0-5.

Όπως ήταν φυσικό στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, παρόλα αυτά η ομάδα των Λουτρών πέτυχε και έκτο τέρμα με τον Καβαλίκα, πλησιάζοντας ξανά πλέον την 3η θέση στον πόντο και την κορυφή στους τέσσερις, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής περιόδου. Στην Ανεμότια έγινε επίσης ένα πολύ χορταστικό παιχνίδι, πολύ πιο ανταγωνιστικό από αυτό της Μόριας με τον Ατρόμητο να κερδίζει τον Όλυμπο με 4-2 και να ανανεώνει και μαθηματικά πλέον την παραμονή του στην κατηγορία χωρίς την διαδικασία των μπαράζ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Νικόλοφ στα μισά του ημιχρόνου, όμως στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Καζάνης (η μπάλα βρήκε τον Μπίρη και άλλαξε πορεία) και ο Ψαρρός με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανέτρεψαν την κατάσταση και έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα της Αγιάσου με 1-2. Ωστόσο άμεσα ο Ατρόμητος ισοφάρισε με τον Τσίγκα, πήρε ξανά προβάδισμα με τον Ιντζέ και με τον Νερατζή διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Τέλος, στην Μήθυμνα Αρίων και Παλλεσβιακός μοιράστηκαν από έναν βαθμό μένοντας στο 1-1 και η ομάδα που θα υποβιβαστεί απευθείας ακόμη “παίζεται”. Το πρώτο μέρος ήταν κακό με τις δυο ομάδες να είναι αγχωμένες λόγω και του βαθμολογικού βάρους που είχε η αναμέτρηση. Στην επανάληψη ο Παλλεσβιακός ο οποίος είχε και τρεις αναγκαστικές αλλαγές κατά την διάρκεια του αγώνα, άνοιξε το σκορ στο 70ό με τον Σιταρά, αλλά λίγο αργότερα ο Σοφιάνης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και τουλάχιστον κράτησε την ομάδα του πιο ψηλά από τον αντίπαλό της στην βαθμολογία. Ο Αρίων ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ανδριώτη στις καθυστερήσεις.